tief en milieuvriendelijk is. We lazen ergens dat muizen en ratten niet van de geur van cavia's - marmotjes - houden. Misschien iets voor op hoerderijen, graanopslagplaatsen en dergelijke? Als je ratten weg kunt krijgen met een aardig huisdiertje erbijwat wil je dan nog meer? Muizen houden overigens niet van de lucht van een bosje ge droogde kruizemunt. Pepermuntolie ^schijnt ze ook te verja gen. Dat spul kunt U krijgen bij de drogist. Doe wat op een doekje en leg dat op plaatsen waar huismuizen komen. Het is de "slechte" lucht die ze weg jaagt. Wij willen geen kwaad woord horen over uilen, en terecht natuurlijk, maar volierehouders denken er wel eens anders over. Ofschoon een uil de vogels niet kan pakken, jaagt hij ze op onder andere van het nest. Met alle nare gevolgen na tuurlijk. De Vogelwerkgroep Dongen vond er wat op. Uilen schrikken namelijk van lichtflitsen. Men plaatste op een hoogte van een meter boven volieres en met een onderlinge afstand van vijftien meter - mag minder uiteraard - witte lichtbollen. Gewone plafonniers die U voor een paar gulden overal kunt kopen. Een leiding aanleggen is niet nodig, want ze hoeven niet ontstoken te worden. Er is in onze om geving overal zoveel licht dat ze toch wel reflecteren. In Duitsland maakt men overigens voor dit doel speciale bollen met een sterkere reflectie. Als U zelf eens wat wilt experimenteren: de diameter moet zo'n 10 - 13 cm zijn. Gelezen in POLITIEDIERENBESCHERMING juni 1982. 57e jaar gang, nummer 6, pagina 181. Ja en dan ganzen natuurlijk. We zouden het verschrikkelijk vinden als ze overal geweerd werden, maar daar zijn we niet direct bang voor: op een geploegde aardappel- of bietenak ker doen ze immers geen schade en ze vinden er genoeg van hun gading. Maar op een pas ingezaaid weiland kunnen ze wel eens ongewenst zijn. Ze schijnen een geweldige hekel te heb ben aan laag over de grond gespannen draden. Laag, zeg tot een meter boven de grond. Het hindert ze bij het neerstrij ken. Waterhoentjes en Meerkoeten schijnen er ook niet gek op te zijn. Lager spannen natuurlijk, zo'n tien-vijftien centimeter hoog, een beetje zig-zag, kris-kras aan die kant waar ze het land opkomen. VOGELAARS OPGELET! 1 Op zaterdag 8 januari wordt in het Delta-Instituut te Yerseke een Zeeuwse vogelaarsdag gehouden. I Het programma voorziet men als volgt: 13.30: Opening. 13.35: E.Kuyken: organisatie en werk wijze IWRB met aansluitend dis cussie tot 14.30 uur. 14.30: bezichtiging stands van diverse organisaties). 181

de Steltkluut | 1982 | | pagina 7