JACHT OP SAEFTINGHE door G. v.d. Wiel Het Verdron ken land van Saeftinghe ligt in het oosten van Zeeuwsch- Vlaanderen Het is een uitgebreid - en internati onaal bekend - brakwatergetij - dengebied bestaande en schorren, slikken en een uitgebreid stelsel van kreken en geulen. Het gebied is in zijn geheel buiten dijks gelegen. De onbegroeide slikken of platen en kreken worden tweemaal per etmaal door het Westerscheldewater overspoeld. De schorren zijn de begroeide delen. Ze be slaan circa 2700 ha van het totaal 3500 ha metende gebied, en komen slechts incidenteel onder water. Het geheel is sinds 1974 staatsnatuurreservaaten valt daarmee dus onder de natuurbeschermingswethetgeen in houdt, dat er aan de natuur in dat gebied op generlei wijze schade mag worden toegebracht. Hierop wordt door diezelfde wet een uitzondering gemaakt voor de eigenaar. De eigenaar is, in dit geval, de staat. En zo is het mogelijk dat er in Saeftinghe gejaagd kan worden. Het beheer van het Verdronken land van Saeftinghe is in handen van de Stichting Het Zeeuwse Landschap. BETEKENIS De waarde van Saeftinghe is gelegen in verschillende as pecten. Van groot belang is de biologische en ecologische waarde van het schorrengebiedNiet alleen voor de talrijke broedvogels, maar vooral ook voor de vele overwinteraars en doortrekkende vogels bieden de slikken van Saeftinghe ruime en belangrijke fourageermogelijkhedenIn het winter seizoen zijn vooral eenden en ganzen in grote getale aan wezig. Verder is er ook de historische en oudheidkundige betekenis. Vanaf de dertiende tot in de zestiende eeuw is de mens er actief geweest op het gebied van inpolderingen Er werden dorpjes gesticht die later weer aan de zee moes ten worden prijsgegeven. Men kan in Saeftinghe nog steeds aanschouwen hoe grote delen van Nederland eens ontstaan zi jn 1 4 INLEIDING

de Steltkluut | 1983 | | pagina 16