Op 6 februari 1982 vonden we zes aangespoelde Bergeenden, die elk voorzien waren van een hoeveelheid hagel. Wat was hiervan de oorzaak? Waar de kadavers ook vandaan kwamen, ergens werd de Jachtwet niet nageleefd en faalde de controle erop. Saeftinghe is bij uitstek een gebied waar controle op de Jachtwet zeer moeilijk is. NOODZAAK Jacht kan noodzakelijk zijn. Men spreekt dan van beheers- jacht. Dan is het vrijwel altijd zo dat de aantallen van een bepaalde diersoort te groot worden en dat ten gevolge van de massale aanwezigheid van die soort, schade wordt aangericht. Aan landbouwgewassen kan al door vrij kleine aantallen van bijvoorbeeld ganzen of houtduiven schade worden veroorzaakt. Jacht kan dan geoorloofd zijn. Men dient zich echter wel af te vragen of er geen andere middelen of methoden aangewend kunnen worden (verjagen, reserveren van terreinen, enz.). In een natuurgebied kan jacht verantwoord zijn, wanneer tengevolge van de aanwezig heid van grote aantallen van een bepaalde soort de natuur lijke waarde van het gebied achteruit gaat. Dit zal echter ma.ar zelden het geval zijn. In uitzonderingssituaties kan jacht hier een beheersregel zijn. Andere vormen van jacht vallen altijd onder de categorie plezierjacht. In Saeftinghe wordt door vogels op geen enkele manier schade veroorzaakt. Jacht is hier geheel overbodig. Er wordt hier-door jacht geen schade voorkomen, integen deel, er wordt schade veroorzaakt. SCHADE Men acht een gebied van internationale ornithologische waardewanneer de aantallen van één of meerdere vogelsoor ten ifc van de in Noordwest-Europa overwinterende populatie overschrijdt is de norm). Saeftinghe is bijvoorbeeld voor de Pijlstaart één van de belangrijkste gebieden in Noordwest-Europa, getuige de tellingen opgenomen in bij gaande tabel. Al half oktober 1981 werden welliefst 17.0C0 Pijlstaarten geteld. (Telling J.v.Hooye). Dit betekent dat gedurende kortere of lan gere tijd circa 17^ van het totale Noorwest-Europese Pijlsstaartenbestand in Saeftinghe verblijft. Ook de Smient haalt in oktober al ruim tweemaal de norm, die voor deze soort 5000 bedraagtterwijl deze oploopt tot 5 maal in december. De Kolgans bereikt 5 maal de norm in januari. De Wintertaling bedreikt de 1^ norm bijna, terwijl de Grauwe gans er ruim boven komt. 1 7

de Steltkluut | 1983 | | pagina 19