aangeschoten vogels die we in Saeftinghe vinden. Veelal zoeken aangeschoten vogels kleine plaatsen met stilstaand water op om er door loodvergiftiging om het leven te komen. De hagelkorrels die in de weefsel zijn blijven zitten los sen langzaam op. Het lood komt in de bloedbaan terecht, waarna onvermijdelijk de dood intreedt. De rottende vogel lichamen vormen in de warme zomermaanden een haard voor Botulisme wat weer funest kan zijn voor bijvoorbeeld de roofvogels CONCLUSIE Volgens Hoofdstuk III, artikel 16 van de Natuurbeschermings wet is het verboden om een beschermd natuurreservaatte verontreinigen, planten, bloemen of takken uit te steken, te plukken, af te snijden of te vervoeren en dieren te verontrustente vangen of te doden. Deze zelfde wet maakt hier op practisch alle punten een uitzondering voor de eigenaar of de gebruiker. De eigenaar van Saeftinghe is de Nederlandse staat. En namens de staat wordt door "Staats Domein" de jacht in Saeftinghe verpacht aan derden. Gezien de itfc norm is Saeftinghe voor ten minste vier soor ten van internationaal belang. Met name de Pijlstaart is voor zo'n groot deel van de totale populatie aangewezen op Saeftinghedat het gebied een maximale bescherming verdient en beslist nodig heeft. Jacht werkt zeer verontrustend en valt dus absoluut niet te plaatsen onder de één of andere beheersmaatregel. Saeftinghe behoeft geen beheer d.m.v. jacht. Dat is totaal overbodig. Jacht in Saeftinghe is schadelijk. Schadelijk voor het ganzenbestand en voor de eendenpopulatie. Schade lijk voor de zo kwetsbare stelt- en wadvogels. Al deze vogels hebben de rust en het voedsel dat Saeftinghe te bieden heeft hard nodig. Jacht werkt in dit opzicht negatief en wordt alleen maar bedreven door een klein groepje plezierjagersJacht hoort in Saeftinghe niet thuis. Jacht moet uit Saeftinghe ver dwijnen. De natuur en de vogels hebben dit hard nodig. Gerard van de Wiel, Nieuw-Namen Geraadpleegde literatuur: - Woldhek S. Waterwildbeschermers vergaderen in Parijs. De Lepelaar 68, mei/juni 1980 9.83-85. - RWS - Deltadienst afdeling milieuonderzoek, nota 74-13. - Saeijs HLP en Baptist HJM 1978 Evaluatie van West-Europese overwinteringsgebieden van watervogels RWS - Deltadienst afdeling milieuonderzoek, nota 78-10. 21

de Steltkluut | 1983 | | pagina 23