zwaluwen aan hun huis willen hebben. Dat kan, maar dan liever voorko men dan naderhand de nesten door de brandweer uit la ten spuiten. Vaak als er al jongen zijn, want dan komen de problemen. Hoe houd je ze weg? De nestelplaats enkele weken achtereen weke lijks insmeren met am moniak zou afdoende zijn verzekerde men ons. Met punaises touwtjes hangen op de plek waar ze willen gaan nestelen. Daar hebben ze zo'n hinder van, dat ze vanzelf vertrekken. Nee, zeiden ze vroeger op Nieuw-Namen: je moet aan die touwtjes een mossel hangen. Die gaat stinken en daar moe ten ze niets van hebben"Mossels is helemaal niet nodig vertelde Tieleke Lockefeer uit Hulst ons, je moet zakjes nemen en daar een paar ouderwetse motteballen in. Die geur... En als U nu bovenstaand plaatje eens goed bekijkt dan ziet U dat er moeren aan de touwtjes hangen. De geur van moeren misschien. Het verhaal is anders; we vonden 't in een Engels boekje. Daar is het overigens helemaal niet de bedoeling zwaluwen te verjagen; men wil mussen uit de zwaluwnesten houden. Men adviseert touwtjes te hangen - ca 30 cm lang - op on geveer 15 centimeter voor de ingang van het nest en een onderlinge tussenruimte van zes tot zeven centimeter. De moeren dienen alleen om de touwtjes strak te laten hangen. Dienden daarvoor misschien ook die mossels en die motte ballen? Het verhaal is evenwel niet af, want hier gaat 't er om mussen te weren, geen zwaluwen. Zwaluwen kunnen on der een scherpere hoek invliegen dan mussen. Zij hebben er dus geen last van, de mussen wel; vandaar die mus op dat plaatje. Nu kun je je voorstellen dat ook zwaluwen gehin derd worden als je de draadjes nog wat dichter tegen de muur aanhangt. Als ze maar strak blijven hangen, hoe dat maakt geen moer uit. Probeer 't eens als U echt helemaal geen zwaluw boven de voordeur of dergelijke wilt hebben. 0 ja, dat stond er ook nog bij: als je alle touwtjes even lang maakt geraken ze niet zo gemakkelijk verstrengeld in een harde wind. 48

de Steltkluut | 1983 | | pagina 58