UIT 'T VELD Op 5 juni en 13 juli 1981 zijn deze duintjes "bezocht ten einde wat aandacht te besteden aan de flora. Het bleek een gevarieerd dennenbosje te zijn met een weelderige ondergroei van struiken en kruiden. Voor een belangrijk deel was dit te danken aan de veel licht doorlatende dennenkronen. De meeste struiken stonden verspreid langs en op de noordkant van de duintjes: Meidoorn, Zomereik, Vlier en een enkele lijs terbes. Op de rest van het terrein was het voornamelijk Lijs terbes en Vlier. In de lagere delen waren enkele veldjes Braam, soms tesamen met Wilgenroosje. Over het algemeen overheersten, zowel op de hogere als de lagere delen, de grassen. Gladde witbol kwam massaal voor en vormde plaatselijk de enige begroei ing. Bochtige smele en Ruw beemdgras waren eveneens niet zeld zaam: de eerste soort voor namelijk in de zuidelijke lagere helft van het terrein, de andere soort groeide samen met Frans raaigras, Kropaar, Kweek en Duinriet tegen de noordelijke hel lingen en het meest westelijke puntje. In dit westelijke puntje stonden enkele vierkante meters duidelijk onder invloed van het omringende land met soorten als Scherpe Boterbloem, Duizendblad, Windhalm, Paardebloem, Herfstleeuwetand en Veldbeemdgras Verspreid over het hele terrein waren exemplaren van Veldzuring en Gewon e hennepnetel te vinden. BoskruiskruidBrem en Bit terzoet beperkten zich meer tot de zuidoostelijke helft. In het uiterste oostpuntje, onder de Eiken, stond veel kleine brandnetel, wat Grote brandnetel en Dolle kervel. Zeldzaam waren Reukgras (1 ex.); Mannetjesvaren (een 5-tal ex.); Stinkende gouwe (enkele plantjes in de oosthoek); Voederwikke (1 ex.); Vogelmuur (sporadisch onder enkele struiken en in een kleine ontgronding); Hondsdraf (een klein veldje vlakbij de weg); Krulzuring (enkele ex.); Zwarte nachtschade in een kleine ontgronding); Witte dove-netel (diverse nabij de weg). De top van het oostelijk duin was gedeeltelijk onbegroeid. Vogels: 5-6: Tuinfluiter, Fitis, Vink en Pimpelmees 1 zingend. 13-7: Spotvogel, Matkop, Vink 1 ex.zang, Grote bonte specht 1 ex. Vreemd broedgeval Kleine plevier Dit jaar, op 7 april 1982, zag ik het paartje Kleine plevieren weer terug dat vorig jaar vermoedelijk op een zandopspuiting op het Dow-terrein heeft gebroed. Ook dit jaar weer waren ze gedurende een aantal dagen druk in de weer met luidruchtige baltsvluchten vooral vroeg in de morgen Na die eerste periode zie je eigenlijk heel weinig akti- viteit meer en ik was ze al bijna vergeten toen ik op een morgen aan kwam fietsen en reeds van verre een luid alarmerende Kleine plevier zag vliegen. Opvallend was 5 3

de Steltkluut | 1983 | | pagina 63