dat hij voortdurend op een beplaald gebouw ging zitten en van daaruit steeds opvloog en vaak neerstreek op de grond voor het gebouw nog steeds luid alarmerend. Gezien het ge drag mocht je aannemen dat ze op het dak van dit gebouw een nest hadden. In de middag werd ik opgebeld door iemand die buiten het bewuste gebouw een jong vogeltje had gevon den en had opgepakt. Bij nadere inspectie bleken er nog twee op het dak te zitten en ook het nestkuiltje was goed zichtbaar. Vermoedelijk zou het achteraf bezien beter zijn geweest om de jongen op de grond te zetten maar dat heb ik niet gedaan. De volgende dag zaten ze in ieder geval niet meer op het dak en oek rond het gebouw bleken geen dode jongen te liggen dus neem ik aan dat ze alledrie vei lig naar beneden zijn gefladderd. Hoewel broedgevallen van Scholeksters op daken vaker voorkomen heb ik nog geen Nederlandse melding gevonden van een broedgeval van een Kleine plevier op een dak. In Belgie schijnt de soort weieens op'een dak te hebben gebroed (Mens en Vogel, 11982). Ik ben benieuw of ze volgend jaar april weer zullen verschijnen en of ze het dak of de zandopspuiting kiezen. André Bourgonje, Zaanstraat 34, 4535 GK Terneuzen. Houtduif en Turkse Tortel verliefd! Dat ook de "gewoonste" vogels voor verbazing kunnen zorgen, blijkt uit het volgende verhaal. Het was Woensdag 21 juli '82 rond 8 uur 's avonds in de "bomenbuurt" van Terneuzen. Op een t.v.antenne zat een Houtduif; op zich was dat niet zo bijzonder want dat gebeurde vrijwel iedere avond. De Houtduif kwam daar altijd om z'n veren recht te leggen, voor het slapen gaan. Maar vanavond maakte de Houtduif wat bijzonders mee, en ik zat gefascineerd als getuige mee te kijken. Vlak naast de Houtduif zat een Turkse tortel, zo als u wellicht weet is deze een stuk kleiner dan een Hout duif. En, zoals we op biologieles uitgebreid hebben kun nen leren, kan er tussen verschillende soorten nooit "iets" zijn. Maar deze twee trokken zich vanavond van deze door mensen opgelegde wetten niets aan. De Turkse tortel zat knus dicht tegen de Houtduif aan en was deze aan het vertroetelenDe Turkse tortel hielp de Houtduif bij het poetsen. Op een gegeven moment begon de Turkse tortel te bedelen om voedsel door tegen de basis van de snavel van de Houtduif aan te pikken. En zowaar, het lukte. De Houtduif begon z'n partner te voederen op een manier zoals het bij jonge duiven gebeurt. De snavel van de Houtduif ging wijd open waardoor de Turkse tortel zijn snavel in die van de Houtduif kon ste- 54

de Steltkluut | 1983 | | pagina 64