voor iedereen de beste is. Onlangs heb ik nog eens door een bij zonder luxe kijker gekeken, zo één van ruim 1000,-. Heel erg mooie kijker hoor, dat is zeker. Toch zou het mijn keuze niet zijn, omdat de vergroting (10x) mij iets te sterk was. Het is en blijft op de eerste plaats een persoonlijke keus. De één vindt deze kijker goed, iemand anders zal weer in zijn nopjes zijn met een heel ander type. Hetzelfde geldt voor telescopen. Het is een per soonlijke keuze. Er zullen maar weinig mensen so wie so voor een telescoop kiezen. Het is meer iets voor de doorgewinterde, fana tieke vogelaar. Voor alle duidelijkheid: een telescoop is geen al ternatief voor een verrekijker, maar vormt daar een aanvulling op. Een verrekijker vergroot tot zeg maar lUx, een telescoop daaren tegen kan tot 40, 50 of soms nog meer gaan. Vaak worden ze ge bruikt aan de kust, om voorbijtrekkende vogels gade te slaan. Deze vliegen vaak op grote afstand voorbij. Een verrekijker schiet dan net iets tc kort. Een telescoop is daar een waardevol hulp middel. Maar ook in onze streek kan hij (of is het een zij?) goed van pas komen. Langs de Westerschelde b.v. om de vogels op de slikken en de schorren wat beter te bekijken. Ook binnendijks langs kreken, of om naar ganzen te kijken. Toen we onlangs terug kwamen van de busexcursie naar de Giwelin- gen, moesten we even wachten voor de boot. Op de lantaarnpalen daar zaten tal van meeuwen, vooral Kokmeeuw en Stormmeeuw. Met de telescoop waren ze zeer mooi te zien, en het verschil kon uit stekend, en op het gemakje bekeken worden. Zo ziet U dat een telescoop leuke dingen te bieden heeft. Overigens is de telescoop in het buitenland al veel populairder dan bij ons. Het is al eerder gezegd, de telescoop is meer iets voor de fana tieke vogelaar. De reden daarvoor is duidelijk: zo'n ding kost geld. De goedkoopste liggen in de prijsklasse van 500,-. U kunt ze ook duurder kopen, tot ver over de 1000,-. Ook hier is het natuurlijk zo: hoe duurder, hoe beter de kwaliteit. Dat wil ech ter niet zeggen dat er onder de 1000,- geen goede telescoop te krijgen is. Als voorbeeld zou ik het merk Kowas willen noemen. Deze heeft een lensopening van 60 mm (wat m.i. wel het minium is) en kan verschillende vergrotingen hebben. Er is echter maar één vergroting tegelijk mogelijk. Het voordeel van dit apparaat is, dat hij zeer compact is, en dus makkelijk te vervoeren en niet vlug beschadigd wordt. Andere telescopen zijn voorzien van meerdere vergrotingen, b.v. 20, 40 en 60x. Dit biedt natuurlijk meer moge lijkheden. Een nadeel is echter dat de telescoop wat kwetsbaarder is, omdat er meer lenzen opzitten die verdraaid kunnen worien. En hoe meer foefjes er aan zitten, hoe meer er ook kapot kan gaan.

de Steltkluut | 1983 | | pagina 66