Er zijn telescopen die grotere lensopeningen hebben, tot 100 mm. Hoe groter de lensopening des te helderder wordt het beeld. Hetn zelfde principe dus als bij de verrekijkers. De kijker wordt dan wel iets logger en is minder handelbaar. Ik geloof zelf niet dat zo'n grote lensopening zo nodig is. Een lensopening van 60 of 70 mm zal vaak genoeg zijn, mits de vergroting niet te sterk wordt. Ik kan me voorstellen dat u denkt dat hoe sterker de ver groting (60x), hoe beter de vogels bekeken kunnen worden. Dat valt in de praktijk nogal tegen, daar bij heel sterle vergrotingen het beeld wazig en onscherp wordt. Bij de heel dure telescopen is dit uiteraard niet of minder het geval. Veel telescopen worden in de handel gebracht met een statief. Een statief is absoluut onmisbaar, ik zou bijna zeggen dat dit nog belangrijker is dan de telescoop zelf. Immers, u kunt wel een goede telescoop hebben, maar als u daarnaast niet een goed sta tief heeft, is er met de telescoop niets te beginnen. Het lijkt daarom aantrekkelijk om een telescoop te kopen waar een statief bij geleverd wordt. U moet dan wel goed opletten of het een dege lijk exemplaar is. Vaak zijn ze echter klein, zodat u op de grond moet gaan liggen om naar de vogels te kijken en dat is nogal on handig. Het is misschien aan te raden om een degelijk statief te kopen bij de foto handelaar,, Ik herinner me nog, dat ik een statief ging kopen;na lang aarzelen moest het. er maar eens van komen. De fotohandelaar liet me aller lei exemplaren zien, van 50,- tot 200,-. Die duurste leek me wel wat. Buiten op de stoep nam ik de proef op de som en zette mijn telescoop op het statief. Het resultaat was min of meer om te huilen: het geheel stond dusdanig te trillen op z'n benen dat er niet met goed fatsoen door te kijken was. Tenslotte haalde de man zijn laatste troef uit de kast: een oerdegelijk zwaar statief wat nog eens 50,- duurder was. Maar dit was een echt statief, alleen maar gebouwd op stevigheid. Het resultaat was er ook naar: zo stevig als een rots. Het nadeel van zo'n statief is natuurlijk dat het groot en zwaar is, maar ja je kunt niet alles hebben. Om tenslotte tot een concrete aanbeveling te komen, moet de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels genoemd worden. De winkel van Vogelbescherming bevat allerlei leuke en interes sante dingen, waaronder telescopen. Momenteel zijn ze bezig een bepaald merk te importeren, wat waarschijnlijk in het najaar van '81 in voorraad zal zijn. Volgens vogelbescherming zou het een telescoop zijn die ideaal is voor vogelaars. De prijs ligt er gens in de buurt van 1000,-. Voor nadere informatie kunt U bellen naar Vogelbescherming: 03404 - 25406. Als u van plan bent een telescoop aan te schaffen, dan kan ik u aanraden om diverse opticiens te bezoeken en om informatie en folders te vragen. Dan hebt u een idee wat er op dit gebied te koop is. In het blad Vogels van Vogelbescherming staan ook vaak advertenties, die nuttige informatie kunnen opleveren. Succes en veel kijkplezier! 57

de Steltkluut | 1983 | | pagina 67