EXCURSIEVERSLAGEN IVN-Werkkamp, 11 en 22apr1 1982I_Braakman. Naar aanleiding van een oproep in het aprilnummer van 3e Steltkluut voor een werkgroep van het IVN, heb ik mij opgegeven om mee te doen. Dat is'mij zeer goed bevallen. Wij hebben daar met ongeveer 30 jon geren gewerkt, jongens en meisjes. Het werk dat daar gedaan moest worden stond onder leiding van de heer Riemslag en de leiders van het IVN. Wij hebben daar o.a. veel wildgroei van Berken en Elzen verwijderd en ook een kikkerpias schoongemaakt; en de orchideeën, die dreig den overgroeid te worden, van struikopslag zuiver gemaakt. Maar één ding vond ik jammer: dat er niet meer van de Steltkluut aanwezig waren. Want wat er aan vogels te zien is, zie je niet overal. Vooral veel watervogels en een grote verscheidenheid aan planten E.M.Bertram, Clinge. Vroege-ochtend-excursie 1 mei 1982. Liniedijk, Hulst. Start 5«30 Goed weer, 9 Gr.C. 26 deelnemers. Winterkoning 16, Tjiftjaf 8, Pitis 6, Zanglijster 5» Grote lijster 3, Kramsvogel 3» Merel 8, Roodborst 5j Heggemus 6, Grote bonte specht 2, Puizerd 1, Bergeend 8, Meerkoet 12 en 6 jongen, Knob belzwaan 1 op nest, 1 in sloot, Blauwe reiger 3> Houtduif 20, Turkse tortel 4> Europese tortel 1, Holenduif 3» Vlaamse gaai 3) Vink 6, Groenling 10, Kneu 6, Staartmees 5» Zwarte kraai 2, Kauw 8, Boompieper 3» Graspieper 2, Veldleeuwerik 2, Zwartkop 4» Tuinflüiter 1, Kièvit 2, Koekoek 2. De eerste die zich liet horen liet was een Pauw, gevolgd dóór een krielhaan. Daarna kwamen Veldleeuwerik en Kievit en een op vliegende Wilde eend. En toen was het even stil, maar om 6.40 begon de eerste Zanglijster, gevolgd door een andere en direct daarop door een Merel. Roodborst, Tjiftjaf, Pimpelmees volgden en op de achtergrond liet een Zwarte kraai zich horen. We passeerden het nest van de kraai en naderden het veelbesproken Knobbelzwaan-nest, waarop het vrouwtje alleen haar broedtijd vol maakte. Op hun verhoogde nesten zaten Meerkoeten te broeden en enkele jongen met hun roodpaarse kopjes zwommen al rond. Voorbij de Moerschans kwamen we in een prachtig jong bos, met veel zangvogels en al wat nesten in de Meidoorns. Door de vele vogels duurde de tocht langer dan gepland, maar voor geen van de deelnemers was dit een bezwaar. Einde te 8.00 uur. De leiding was in handen van A.de Kind en E.Taelman. AdK. 5 8

de Steltkluut | 1983 | | pagina 68