In de to-les biologie vroeg de leraar - mijnheer Sponselee - een verhaaltje te maken over (eigen belevenissen met) dieren. Van Josetta de Kroon uit klas B5 van de Janseni- us Scholengemeenschap kregen we een verhaal over ganzen. Toen ze het schreef - in de eer ste helft van februari - waren er nog volop. Of dat nu zo is - half maart - durven we voorspellen. Zullen we dit af- Ga zelf eens kijken; uit het Roger, hiervoor, weet je waar Maar je kunt ook terecht in de nabij Saeftinghe. Ga anders open Saeftinghe excursie. Maar nu het verhaal van Joset- ook van haar. nog niet te spreken: verhaal van je moet zijn. Braakman of eens mee op een de tekening is pa. Zij wonen in stre- nest ligt op de grond. Ganzen broeden in Noord-Euro- ken met weinig mensen. Het Als het jong uit het ei komt is het bedekt met dons. Het kan meteen kijken, maar pas na een uur lopen. Het nest ligt meestal tussen riet of tussen moerasplanten. Ganzen eten insecten, slakken en jonge spruiten van gras en wa terplanten. langs de randen van de snavel liggen hoorn achtige ribbeltjes. Als ze iets uit het water eten, loopt het water tussen de ribbeltjes de bek uit. Voordat het wa ter bevroren is en ze geen voedsel meer kunnen vinden, vliegen ze naar het zuiden. Die reis is 2000 of 3000 kilo meter lang. We noemen ze daarom trekvogels. De vogels vliegen in grote groepen in V-vorm; ook naar ons land. Maar soms worden ze vergiftigd of doodgeschoten bij voorbeeld door jagers of door boeren die giftig graan strooien tegen de muizen, of tegen ander ongedierte. De ganzen weten dat natuurlijk niet en dan eten ze ervan. Bescherm ze! Toen we dit verhaal klaarmaakten voor deze Steltkluut had de krant alweer gemeld dat op een nest bij Retranchement in W.Z.Vlaanderen een Ooievaarspaar was aangekomen. Zal dat ook ons ooievaarsnest bij het Groot Eiland eens ten deel vallen? We blijven ieder jaar hopen. Houden jullie de zaak in de gaten? Weet je niet waar het staat? Ga dan maar eens op onderzoek uit en maak daarover een verhaaltje. We verklappen maar een ding: je moet in de buurt van Hulst zijn. 60

de Steltkluut | 1983 | | pagina 70