HET GROOT EILAND. WINTER 1981/82 DOOR W. WISSE Inle iding In het kader van de maandelijkse waterwildtellingenwinter 1981/82, heb ik het Groot Eiland, gedurende de periode september t/m april elke maand 1x geteld. Een belangrijke inspiratiebron hierbij was uiteraard het standaardwerk voor dit gebied: "Het Groot Eiland, centraal" van M.A.Buise, 1977- Daar er echter sinds het verschijnen van dit boek weinig over het gebied gepubliceerd is, leek het me leuk, wat meer recente gegevens te verzamelen, zodat een vergelijking met andere notities mogelijk was. Dit natuurlijk onder enig voorbehoud, omdat bijv. de telmethoden en de intensiteit van de bezoeken verschillend waren. Voor belangrijke aanvullinge zorgde Titus IJsebaert te Sluiskil, die me binnen zeer korte tijd al zijn tellingen bezorgde over de betreffende periode. Ook Lucien Calle te Brazilië, Henk Castelijns te Philippine en Mare Buise te Hulst zorgden voor aanvullende gegevens. Allen hartelijk bedankt! Methode Zoals in de inleiding reeds is gezegd, werd het gebied lx pe maand geteld. In de maand april bovendien een extra maal. Daar het Eiland niet mag worden betreden, moesten alle tel lingen van buitenaf gedaan worden. Dit levert nog wel eens problemen op, omdat de afstanden vaak groot zijn en van bijv de bosvogels van het Eiland zelf is bijna niets genoteerd. Hier kan nog duidelijk veel aanvullend werk verricht worden. Er werd dus geteld vanaf de openbare weg, mede omdat zo de minste verstoring ontstaat voor de vogelsDit laatste vind ik toch wel belangrijker dan het alles verjagen en verstoren voor een zo volledig mogelijke telling. Op 15 22/4 werd langs de de riet kraag gelopen tussen Luntershoek en de Piknikplaats Oude Vaart. Voor de volledigheid moet.nog ver meld worden, dat ik niet geprobeerd heb toestemming te verkrijgen voor de betreding van het Eiland. ZIE: tabel 1 Bepalende ongunstige weerfaktoren waren te harde wind in oktober, november en januari, slecht zicht in oktober, december en januari. Bepalende gunstige weerfaktoren waren er in de overige maan den nlgoed zicht en zonnig weer zonder neerslag. 73

de Steltkluut | 1983 | | pagina 15