ECHTE NEDERLANDSE FIETSERSBOND Een eerdere telling van Henk bracht het totaal zelfs tot 1100 ex. in nov.1981. In de mij bekende literatuur gaat het in de wintermaanden in andere delen van Nederland tot zo'n 350 vogels maximaal. Andere waarnemingen die in dezelfde orde van grootte liggen als onze tellingen zijn er wel uit België 500 ex. 8/12/59, Kanaalzone Avifaunagids van het gewest Gent en de Kanaalzone, 1979) en op een slaapplaats in het Zwin gaat het zelfs om zo'n 1600 vogels in het najaar (meded. Thijs Kramer). Tenslotte blijft de vraag overeind, waar al deze duiven fourageren, waarschijnlijk zwerven ze uit over een groot gebied. Bij het eerste morgenkrieken vliegt de hele meute in enkele troepen weg uit de bossen, waar ze de nacht door gebracht hebben. Dat is een zeer fascinerend gezicht. De mogelijkheid bestaat, dat hier gaat om vogels die hier slechts heel tijdelijk verblijven, doch zekerheid hierover is er niet. Het ligt voor de hand te veronderstel len dat de Holenduif door de weinig strenge winter hier wat blijft plakken. Daarom stel ik belang in alle winterwaarnemingen van deze soort, als het gaat om aantallen van pakweg 50 ex. of meer. Bovenstaande waarnemingen en bijv. het gegeven van 75 ex. in de Dekkerspolder wijzen m.i. duidelijk in de richting van toename van deze soort in het najaar/winterseizoen in onze streek ten opzichte van een 10-tal jaar geleden: in de Avifauna van oostelijk Zeeuws-Vlaanderen (Sponselee Buisewordt als aantal buiten broedtijd 10-15 ex. opgegeven Wim Wisse,Beethovenstraat 13, 4536 AG Terneuzen /l150-30693. DE ENFB WIL voorrang voor vormen van ver voer die veilig zijn, weinig energie ver bruiken en het milieu sparen; meer moge lijkheden voor fietsers (maar ook voor voetgangers en openbaar vervoer). WANT DE FIETS kun je niet missen. In het verkeer tussen waar je woont en waar je werkt, op school gaat of winkelt; voor het verkeer van en naar binnenste den; als aanvulling op het openbaar ver voer en voor een gezonde manier van recreëren De ENFB geeft een tweemaandelijks tijdschrift uit: Vogelvrije Fietser. Informatie hierover op Postbus 2150, 80

de Steltkluut | 1983 | | pagina 22