is geworden; het uitbaten van knotwilgen heeft opgehouden te bestaan. Wat eens een onmisbare boom was op een boerderij is nu een obstakel geworden, dat dagelijks in de weg staat. De knot wilg eens werkzaam als drainagepomp in vochtige weilanden, door dagelijks 50 1. water te ver-dampen via het blad, is practisch uit het landschap verdwenen Populieren in het landschap heeft de landbouwer altijd als een last ervaren, de eigenaar gebruiker komt er nog het beste af, hij zelf plant, onderhoudt en verkoopt de hout- produktie bij het rooien. Pachters van landbouwgrond, zijn het meest gedupeerd door de populieren op de dijken of perceélsgrenzenzij moeten de bomen planten onderhouden en bij- het rooien gaat de eigenaar/verpachter met de baten lopen, deze methode is doorgaans vastgelegd in het pachtcontractzeker bij bui tenlandse eigenaren. De jaarlijkse directe schade ontstaan door populieren varieert van jaar tot jaar en kan van 20 tot 100^ bedrag en binnen een bepaalde strook. De breedte van de schade op een perceel begrensd door bomen, wordt doorgaans be- paald door de hoogte van de bomendik- -h wijls is de schade net zo breed als de bomen hoog zijn, met dien verstande dat de schade het grootst is aan de stam en eindigt op 0% aan het eind van de strook. Schade aan de landbouwgewassen kunnen wor- den veroorzaakt door: onderdroging, in het bijzonder in droge jaren; schaduw, of zo men wil minder zonlichtdruipschade en vogelschade Vogelschade: bomen en struiken trekken vogels aan, deze vogels fourageren in de directe omgeving, en kunnen hierbij schade toebrengen aan de landbouwgewassen: bonen, erwten, vlas, bieten^ mais en graangewassen. Door de uitwerpselen der vogels groeien er meer zaadonkruiden (b.v. zwarte nachtschade Druipschade: Bij veel nevel of mist in de zaaitijd kan de structuur van de grond verminderen door het druipen der bo men. Gevoelige landbouwgewassen ontwikkelen minder goed. Schaduw: Bladeren vormen de bron van het leven. Door het zonlicht en allerlei ingewikkelde fotochemische reacties vormen de planten door middel van de groene bladeren voed sel voor zichzelf en anderen. Dit proces waarbij energie wordt vastgelegd heet fotosynthese. Door het uitblijven van voldoende zonlicht en water is het zelfs gebeurd dat bonen 1 05

de Steltkluut | 1983 | | pagina 15