niet tot vruchtvorming kwamen. Vele landbouwgewassen blij ven dan ook kwa ontwikkeling en vruchtafzetting achter, en opzichte van de planten die voldoende zonlicht krijgen. Hierin ligt ook de verklaring, waarom de productie van land bouwgewassen in zegenrijke jaren met weinig zonlicht altijd achter blijft ten opzichte van de zonrijke jaren. OnderdrogingVoor de fotosynthese is ook een hoeveelheid water nodig, hierin voorzien de planten doordat op te nemen uit de grond met wortels. Is de hoeveelheid in de gerond zeer gering dan zullen de diepgewortelde bomen of struiken, het beschikbare water opnemen, voordat de kleinere, ondiep gewortelde planten een kaïis krijgen.- Zo kan het voorkomen dat bepaalde gewassen, bovengronds meer water verdampen daan. er via de wortels kan worden opgenomen (bietenmaan zaad Dit nu resulteert in Let kleiner worden der plan ten zoals b.v. in het droge jaar 1976. Terugblikkend kan men niet anders concluderen dan dat bomen la.ndbouwku.ndig gezien nadelig zijn voor de productie van de landbouwgewassen Hopelijk wordt het hout in de komende jaren duurder, zodat de schade aan de landbouwgewasseb gecompenseerd, wordt door de opbrengst van houtproductie Anderzijds: bomen, door- de fotosynthese de grootste "voor ons onmisbare'' zuurs tof producenten mogen niet uit het landschap verdwijnen. Vervangen van veel populieren door knotwilgen- of knotpopulieren- zou de landbouwsohade sterk doen verminderenen de voordelen van bomen zouden blijven bestaan Als er vraag is naar het gewaai ie onderhoud verzekerd. D.J.Haak, Langestraat 34a, 4942 AG- Hoek. 106

de Steltkluut | 1983 | | pagina 16