De Nachtegaal.' Vijf, zes jaar geleden kon je hem in di verse bossen horen zingen. Vorig jaar nog een zangpost bij de Liniedijk. En 1983???? Want ook daar heeft de beplanting alweer veren moeten laten o.a. Meidoorns die zijn afgezet vanwege bacterievuurDan nog een paar vo gels van de akker. De Kwartel, jarenlang een regelmatige gast in Absdale KarduinlandWMZ Steen en Clinge op de leg-akkersbij de Liniedijk, rond Lamswaarde en aan de Kijkuit. De laatste jaren nergens meer te horen. Ook Veldleeuwerik en Patrijs hebben het zeer moeilijk doordat de akkers niet meer zijn wat ze waren. De grep pels waar de oude patrijzen hun jongen naar toe brachten om mierenesten leeg te eten zijn er niet meer of ze worden glad opgezet en fijne onkruidzaden zijn ook nog nauwelijks voorhanden. In de jaren vijftig en zestig telde ik groepen van 18 tot 21 patrijzen; afgelopen jaar waren de groepen hooguit zeven stuks sterk, vaak echter niet meer dan twee. Ook deze soort zullen we in de toekomstook al is het dan een jachtvogel, bescherming moeten gaan geven en tijdelijk uit de jacht nemen omdat dat een extra predatie is die ze missdien net niet kunnen verdragen. Ook zie je de laatste jaren dikwijls koppels patrijzen zonder jongen Zijn ze onvruchtbaar of zijn hun jongen door voedselge brek - of eenzijdig voedsel - omgekomen? Wie ziet de Kerkuil nog wel eens? Ook geen gezondvoed- sel meer? Vroeger zaten de boerenschuren maanden lang vol met graan, een luilekkerland voor muizen. Zitten er nog muizen in boerenschuren? Bovendien is ook nestgelegenheid een probleem geworden voor de Kerkuil. We deden een greep uit de vele soorten die langzaam in aantal zijn afgenomen, allerwaarschijnlijkst omdat we hen hun voedsel en woongelegenheid hebben ontnomen. In ons mooie Zeeuws-Vlaanderen moet het toch in 1 983 nog mogelijk zijn om een fraai landschap te behouden door meer aandacht aan de natuur te besteden. Allereerst door onze bossen te sparen. Roodborstje Sijs 112

de Steltkluut | 1983 | | pagina 22