PERSBERICHT Het in 1976 opgerichte Natuurfotografengilde (N.F.G.) is een vereniging van een grote groep gemotiveerde natuurfo- tografen, die door publicatie van natuuropname aandacht willen vragen voor het behoud van flora en fauna in onze groene ruimteHet Gilde is destijds gevormd door camera mensen, die elkaar vonden onder de gemeenschappelijke noemer van het natuurbehoud. De fotograferende en filmende leden gaven hiermee een antwoord op de overigens volkomen terechte kritiek van natuurbeschermingszijde op ongepaste vogelfotografie en kwalijke uitwassen van de natuurfoto grafie die op steeds ruimer schaal wordt beoefend. Het N.F.G. stelde een gedragscode op met door de leden on derschreven richtlijnen. Hierbij is getracht de grenzen van het toelaatbare bij het beoefenen van natuurfotografie af te bakenen met als hoofdprincipe: Natuurfotografen moeten zich onthouden van verstoringen van de natuur in de ruimste zin van het woord". Verder heeft het N.F.G. als doel: "Het bevorderen van een wijze van natuurfotografie, die in overeenstemming is met de algemeen aanvaarde normen van milieubescherming" Vanuit deze doelstelling en gegeven de grote druk, die de mens in ons dichtbevolkte land in natuurgebieden uitoe fent, wil het N.F.G. allereerst een dringend beroep doen op iedere natuurfotograaf, die met de camera op jacht gaatNatuuropname mogen nimmer ten koste van de natuur worden verkregen, voorkom verstoringen van welke aard dan ook, stel U bescheiden en afstandelijk op, beoefen met name géén nestfotografie. Nestopnamen tijdens het broed- seizoen gaan vaak met risico's voor de vogels gepaard. Een goede fotograaf laat de natuur met rust, hij is er zonder gezien te worden Verder wil het N.F.G. organisatoren en juryleden bij fotowedstrijden met nadruk adviseren, alle opnamen uit te sluiten, die naar hun mening geleid moeten hebben tot verstoring van de natuur, dus inclusief dia's gemaakt bij het nest Tenslotte richt het Natuurfotografengilde zich tot redac ties, uitgevers en alle publiciteitsmedia, die materiaal in de vorm van dia's en films gebruiken ter illustratie van het geschreven of gesproken woord. Indien U konse- kwent weigert, reproductiemateriaal te accepteren, dat met een onaanvaardbare verstoring van de natuur is ver kregen, levert U daarmee een positieve bijdrage aan natuurbehoud 114

de Steltkluut | 1983 | | pagina 24