DE TORENVALK ALS BROEDVOGEL IN 1979 Ja, dat klinkt niet gek, maanverstoor je met 'n telelens 'n broedende vogel? Hoe kom ik aan foto's als mijn budget niet groot is e.d. Naar onze mening zijn er onder onze leden mensen die er (nog) anders tegenaan kijken. Laat eens horen.' Redactie Het is alweer een hele tijd geleden, februari 1980, dat er een torenvalk (=t.v.)- verslag in de Steltkluut is verschenen. Door allerlei zaken was er bij mij een beetje de klad in ge komen. Daarbij komt dat de gegevens dat jaar niet meer zo spontaan van alle kanten binnen stroomden. De t.v. is kennelijk al een veel te gewone verschijning in ons gewest om daar nog veel aandacht aan te schenken zo lijkt het wel. Er is, zoals Eckhart Kuijken het uitdrukte op de eerste vogelaarskontactdag op 8 januari 1983 te Yerseke "sleet op gekomen". Om deze sleet te vermijden of weer boven te komen zijn oppep pers noodzakelijk. De oppeppers kunnen gegeven worden in de vorm van lezingen zoals Eckhart Kuijken dat in Yerseke deed of door verslager waarin de vogelaar kan zien dat zijn waar nemingen in ieder geval gebruikt worden. Tevens is het goed bepaalde ontwikkelingen (b.v.de stand van de t.v.) op de voet te blijven volgen, zodat we tenminste negatieve ontwikkelingen onmiddellijk kunnen signaleren en dan liefst zonodig maatregelen nemen om de oorzaken daarvan weg te nemen. Op die manier kan de natuurbescherming pro beren een positieve invloed op zijn omgeving uitte oefenen. Voorkomen moet worden dat we in een sukkeldrafje achter de feiten aanhobbelen. Maar wat de aandacht voor de t.v. betreft goed nieuws naast dit verslag, waarin het vooral aan Mare fcuise te danken is dat er achteraf nog zoveel meldingen van broedgevallen zijn binnengekomen, heeft Marc vol enthousiasme ook al de t.v. verslagen van 1980 t/m 1982 af kunnen ronden. In 1983 kunnen we dus, na 10 aaneensluitende t.v. jaarverslagen weer met een schone lei beginnen. Torenvalk 9 115

de Steltkluut | 1983 | | pagina 25