OPMERKING-EN EN KONKLUSIES BIJ DE TABELLEN EN HET VERSPREIDING-SKAART JE AantalIn 1979 broedden er tenminste 50 t.v. paartjes in 0.Z.V1., daarmee mag de t.v. zich dan officieel vrij talrijke broedvogel 50-100 paartjes) noemen (zie avifauna van 0ZVI door GMPSponselee en M.A.Buise). Opvallend is de teruggang van broedgevallen (van 14 naar 10) in het uiterste Oosten. Dit werd volgens RBleijenberg veroorzaakt door het zeer slechte muizenjaar. Tijdens de kontrole van de kasten vond hij voornamelijk vogels als prooiresten. Het centrum van 0.Z.V1. is net zoals in voorgaande jaren nog dun bevolktof worden er broedgevallen over het hoofd gezien? NestkastenVoor 't eerst sinds de nestkastenakties is het aantal nestkast bewoners afgenomen. In 1979; 7 broedgevallen in oude ekster-of kraaiennesten. Hoe aardig het ook is wan neer de t.v. een nestkast van ons bewoont, een t.v. hoort van nature niet in een nestkast. Het is daarom toe te jui chen dat het aantal natuurlijke nesten toeneemt, daardoor krijgt de t.v. de kans zich onafhankelijk van de mens te handhaven. In 1979 is weer gebleken dat nestkasten regel matig onderhoud nodig hebben, plaatst U een nestkast neem dan ook de verantwoording voor het onderhoud op U, want een t.v. of andere broedvogel is er niet mee geholpen als tij dens het broedseizoen de kast van de boom waait. AnderenestkastbewonersDe Holenduif wordt steeds vaker als broedvogel in de t.v. nestkasten aangetroffen, in 1979 waren dat er 5Voor het eerst werd ook de Houtduif door Mare Buise als zekere broedvogel in een t.v. kast aangetroffen, dat was in kast 64 aan het Galgenwater te Hulst EerkuilenkastenIn ons gewest hangen ook zo'n dertig kerk- uilkasten in of aan gebouwen. De t.v. gebruikt deze maar sporadisch. In 1979 waren dat er twee, n.l. broedgeval 41 en 42 van de lijst. KunsthorstenDe vereniging voor natuur- en vogelbescherming "Midden-Brabant" (secretariaat: Jeroenboschstraat 18, 5062 LE Oisterwijk) geeft in haar jongste uitgave van "kunstmatige nestgelegenheden voor roofvogels en uilen" een handleiding'voor het maken van een kunsthorst van wilgen tenen. Dat gaat vrij eenvoudig zoals ik zelf heb ervaren. Nog belangrijker is dat zij daar erg goede resultaten mee geboekt hebben. Als voornaamste voordelen, boven nestkas ten, worden genoemd; het meer natuurlijk uiterlijk; minder opvallend; geschikt voor meer soorten roofvogels en uilen; snellere acceptatie lage kosten en geen konkurentie van holenduiven en andere "gewone" vogels. Als voornaamste nadeel wordt genoemd de korte levensduur van 4 a 5 jaar. 118

de Steltkluut | 1983 | | pagina 28