PROBEREN GEACHTE STELTKLU(U)T(ERS) We doen aan vogels observeren en beschermen; we zoeken plan ten en schelpen, kortom, we genieten van de natuur. Maar alle kennis komt niet aangewaaid en ligt niet voor het oprapen. Zou het niet raadzaam zijn - en tegelijkertijd interessant - om de boeken eens open te slaan en wat meer achtergronden te leren kennen? We zouden les kunnen volgen in biologie of scheikunde, ja zelfs in aardrijkskunde. Wie wist behalve Richard Bleyen- berg de pleistocene groeve in Nieuw-Namen te liggen? Als U belangstelling heeft, neem dan contact op met 01150 - 1 78 82 of met ondergetekende 01143 - 367. G. lViangnus-StaalGraauw. Bovenstaande brief ontvingen we van mevrouw Mangnus-Staal met het verzoek die op te nemen in deze aflevering van De Steltkluut Wat wordt er beoogd? Het aantal aanmeldingen voor diverse vakken bij de Avond scholengemeenschap Z.Vlaanderen loopt zodanig terug, dat ge vreesd moet worden dat bepaalde vakken niet meer gegeven kunnen worden of hooguit centraal in Terneuzen en dan meest al nog overdag. Het dagonderwijs - Moedermavo en -havo - dreigen te verdwijnen o.a. uit Hulst. Zijn er evenwel 15 personen voor eenzelfde vak, dan kan ook buiten Terneuzen-dat vak gegeven worden. Hoe, wat waar kan dan gepegeld worden (ingaande 15 september). Maar het is wel noodzakelijk om direct te reageren als U belangstelling zou hebben. Opmerking bestuur en redactie: Wij nemen deze brief met ge noegen en met instemming van de directie van de "Avondhavo" op. We zouden het jammervinden als deze onderwijsmogelijk- heid uit Hulst en Oostburg zou verdwijnen. Anderzijds willen we er op wijzen dat bedoelde cursussen op leiden voor het Havo-examen. Wie denkt er veel plantjes en vogeltjes te leren, vergist zich. Het examenprogramma voor biologie - de rest weten we niet, maar is navenant - is vrij pittig. Onderwerpen die behandeld worden zijn o.a.: celleer, osmose/diffusie, voortplanting, erfelijkheidsleer, plant- en dierfysiologie (het ouderwetse "menskunde"), oecologie eva. Het is wel een gedegen ondergrond om meer de achtergronden te kennen van de ons omringende natuur. 102

de Steltkluut | 1983 | | pagina 12