VELDWAARNEMINGEN XX VERZAMELD DOOR W. WISSE rij: gewicht: 2 2 kg--= 20 ton/ha; veel te weinig. 12 4 22 5 32 "bijna 10 kg. De negatieve invloed van de bomen wordt wel erg duidelijk gedemonstreerd. Bij een weiland en ook bij andere ge wassen valt dat niet zo op. Bomen aan de noordkant van percelen zou al veel minder negatief effect hebben. Bijkomende aspecten: suikergehalte in grote bieten hoger dan in kleine en.kleine bieten vallen door de roosters van de machine: opbrengstderving. Opvallend productieverschil wordt waargenomen in tarwe - als er bomen langs het perceel staan - als men maait met twee combines die naast elkaar werken. De binker van de machine tegen de bomen aan is pas veel later vol dan die van de ma chine die aan de andere kant begint. Met deze methode is ook de opbrengst per strook vrij nauwkeurig te meten. Als laatste excursie-object wordt een perceel mais bezocht eveneens aan een zijde begrensd door bomen. De mais in de schaduw is ca 10 dagen later in blad dan die in de zon. Vanaf 1976 beplant men de randstrook niet eens meer. In de strook is geexperimenteerd met aardappelen, prei en bruine bonen. Alle oogsten zijn mislukt; ook wij hadden moeite enkele preiplanten terug te vinden. Oorzaak vnl vovhtgebrek. Een knotwilg verdampt 100 liter water per dag; een populier waarschijnlijk het dubbele. Bovendien: dicht bij de bomen kleine kolven. De koper van snijmais te velde wil vaak de strook onder de bomen niet eens kopen: veel massa in verhouding tot de voedingswaarde. Verder werd nog wat aandacht geschonken aan Chichorei (pee koffie), karwei (kummel, cosmetica), kattendoorn (nierstenen) witte munt, agrimonielisdodde, pastinaak (voorloper aard appel) en roze en wit bloeind koninginnekruid Onder het genot van een verfrissing op de boerderij werd deze excursie besloten. Bijzonder instructief, leerzaam, verhelderend en buitenge woon goed voorbereid en gebracht. Alle dank aan de voorbeeldige gids. JM-P. Alle onderstaande waarnemingen hebben betrekking op het jaar 1983, tenzij anders vermeld AFKORTINGEN: MC=Marcel Capello, WW=Wim Wisse, HC=Henk Castelijns, AB0=André Bommelijn, AB=André Bourgonje, PM=Peter Maas, TY=Titus I^sebaert, AVDW=Adrie vd Wiel,MJ=Max Janse, RD=Rita Dobbelaar, JC=Johan Calle, MK=Marion Kint, BDV=B. de Vliegher, AA=A.Abrahams© JR=J. de Ridder, JP=Jaap Poortvliet, MCA=Marlies Castelijns, W0=Hr. Wouters. 1 08

de Steltkluut | 1983 | | pagina 18