DE VOGELSTAND IN 'T LAND VAN HULST DOOR A. DE KIND Af en toe is een mens geneigd om de balans eens op te ma ken over de voorbije jaren. Als natuurliefhebber doe ik dat elk jaar en dan kijk ik in mijn aantekeningen over het afgelopen jaar hoe het er bij staat met de vogelstand in 't Land van Hulst. Hat gebied waar wij regelmatig fietsen en excursies geven strekt zich uit tussen Koewacht, Axel, AbsdaleHeikant, Sint Jansteen en Clinge tot viak voor Nieuw-Namen en Graauw De afgelopen tien jaar zijn in Oost Z.Vlaanderen ruilver kavelingen aan de gang geweest. Perceeltjes weilant, klei ne akkers werden verkaveld tot grotere eenheden. Slootjes moetsen weg, oneffenheden eveneens, kortom alles wat in de weg stond moest verdwijnen. De kleine bedrijfjes wer den opgeofferd om op te gaan in grote eenheden. Het mooie, en veel kleinschaliger Zeeuwsvlaamse landschap van toen is veranderd in weidse polders, Economische noodzaak dwong de landbouw tot grootschaligheid. Een mooi landschap waardeert eenieder, maar je moet er ook je kost in kunnen verdienen. En dat kon niet meer; met alle gevolgen van dien. Nauwelijks meer een struik of knotwilg te bespeuren, alles weg. En met het verdwijnen van de oude glorie heeft ook onze vogelstand een flinke klap gekregen. Door het verdwij nen van de kleine boerderijen met een werkpaard, een paar runderen en een varken, wat scharrelkippenwaar altijd een mesthoop was waar altijd vogels in de buurt waren onder andere de Geelgors Deze vogel is in ons gewest uiterst zeldzaam geworden en uit de polders zijn ze nagenoeg geheel verdwenen. Rond de boerderijen stonden knotwilgen evenals rond de wei landen. Vele tientallen in rij soms om vee op hete zomer dagen wat schaduw te bieden. Met het verdwijnen van de knotwilg is in het gebied Sint Jansteen - Hulst - Koewacht de Steenuil sterk achteruit gegaan. In de omgeving van Nieuw-Namen en Graauw hebbeh wat exemplaren zich kunnen handhaven Dan de Gekraagde roodstaart; een prachtige vogel, een prima zanger bovendien. Een jaar of zeven geleden waren er nog zo'n twintig paartjes in deze streken; zo'n vier jaar ge leden hooguit nog vijf, o.a. in het Axelse Bos, in de bos sen van Sint Jansteen en Clinge en op de Liniedijk bij Hulst In 1 980 is het Axelse Bos zodanig gesnoeid dat alle oude bomen en onderbeplanting weg zijn en daardoor is ook de Gekraagde roodstaart verdwenen. Ook uit de bossen van 110

de Steltkluut | 1983 | | pagina 20