kruipexcursie waswant de temperatuur noodzaakte ons om met een snelheid van zeker 2 km per uur over de dijk te racen. Met name allerlei kleine of jonge plantjes hebben we zeker gemist. Maar de conclusie was overtuigend: ook in de winter is er veel te beleven in de plantenwereld! Peter Maas 18-12-'82. Hellegat. Het zonnetj pronkte hoog aan de hemel en probeerde ieder een te misleiden door te suggereren dat het al voorjaar was. Velduil wist wel beter en dacht: "ik blijf hier nog even rondhangen want wie weet wat voor 'n slecht weer ons nog te wachter, staat." Op de slikken voor het Hellegat was het een drukte van jewelste. Van de gebruikelijke steltlopers waren 47 Kluten en zo'n 2800 Bonte strandlopers de opval lendste In de geul van het uitwateringskanaal ontdekten we 1 Fuut en 4 Middelste zaagbekken, terwijl op de Wester- schelde minimaal 5 Aalscholvers aanwezig waren. Wat we op deze wandeling een beetje gemist hebben waren de zangvogels, zoals Frater, SneeuwgorsKneu e.d. maar ver der waren er veel vogels wat de excursie tot een succes maakte Geziene vogels: Watersnip 2, Wintertaling 36, Kievit 44, Velduil 1Torenvalk 1Ekster 1Zilverplevier 14, Aalscholver 5, Wulp 70, Scholekster 130, Bonte strand- loper 2800, Veldleeuwerik 2, Tureluur 60, Kluut 47, Wilde eend 600, Pijlstaart 65, Bergeend 9, Steenloper 3, Rosse grutto 12, Fuut 1 Middelste zaagbek 23 2?, Grote mantelmeeuw 2, Graspieper 9. Peter Maas. Ekskursieverslag Braakman50-1-19S5 Stipt op tijd ging de ekskursie van start; 9.00 uur olv. Henk Castelijns. De mensen die op de fiets waren gekomen, hadden al een forse regenbui moeten verduren en ook de wind was nogal stevig, nlwest 5/6. Gelukkig klaarde het weer in de loop van de morgen op en over het algemeen was het zonnig en droog weer, die dag. De tocht, die 4 uur duurde, kan als een zware gekenschetst worden, één voor de fanatieke doordouwers dus. Maar de resultaten zijn er dan ook wel naar. Een wandeling rond de Braakmankreek betekent, dat je in veel verschillen de biotopen een kijkje neemt: kreek, weide, rietveldjes, bos, moerassige stukjes, akker en ook even buitendijks bij de zgn. Braakmanhaven. Opvallende vogels waren: Oeverloper 1 deze steltloper schijnt hier deze winter al vaker gesignaleerd te zijn en 1 53

de Steltkluut | 1983 | | pagina 31