we kunnen dan ook spreken van een overwinteringegeval Dit is in Nederland toch wel een vrij zeldzame zaak voor deze soort; Parelduiker 1wederom een relatief zeldzame soort, die elke winter slechts enkele keren in ons gewest wordt gezien of soms zelfs ontbreekt. Deze duiker verbleef in de Braakmanhaven en was daar reeds enkele weken. Typische kenmerken aan dit exemplaar waren: groot formaat, snavel recht, ook ondersnavel, kleiner dan die van een IJsduiker, die werkelijk een enorme bek heeft, donkere voor kop en bovenzijde met een lichtere achterkop en hals. Het valt vaak niet meeom de verschillende duiker soorten uit elkaar te houden, doch met wat oefening gaat 't wel. De vier soorten kunnen ook nog onderscheiden worden naar de vorm van de kop en de houding daarvan. Bij de Parelduiker wordt de snavel recht vooruit gehouden en onze vogel had geen steil voorhoofd. Indische gans 1 tussen de Grauwe ganzen Wat we verder nog zagen waren bijv. BrilduikersMiddelste zaagbekken, Goudhaantjes, Aalscholvers, soorten die zeer frequent in de winter in de Braakman aanwezig zijn, en vaak alleen daar in redelijke aantallen worden gezien. Alsbijzonderheid kon nog een Grote jager genoteerd worden. Deze vogels zijn, zoals de naam al aangeeft, de jagers (van de zee) onder de vogels en ze vliegen zolang achter meeuwen en sterns aan, tot deze hun eten uitbraken, wat de jager dan behendig in de vlucht opvangt. Dit exemplaar is met olie aangetroffen, is gereinigd en verzorgd door dhr. Riemslag, en weer losgelaten in de Braakman. Deze vogel heeft hier een tijd van kadavers, o.m. een Kleine zwaan, geleefd, die door enkele mensen in de Braak man waren verzameld. De vogel is, nadat de voedselvoorzie ning gestopt is, vertrokken, maar is ongeveer 2 weken later weer aangetroffen op de Hoge Platen. Ik neem althans aan, dat het dezelfde vogel betrof. SOORTENLIJST Braakmanhaven Middelste zaagbek 1 6 Parelduiker 1 Fuut 50 Brilduiker 1 3 Wintertaling 1 20 Aalscholver 8 Bergeend 1 2 Wilde eend 60 Wulp 6 Riemens 2 Meerkoet 60 Koudenpolder Steenuil 1 Braakman, Noord: Vink 13 Scholekster 20 Veldleeuwerik 7 Eidereend 1 Bergeend 4 Merel 7 Tureluur 1 Roek 4 Holenduif 7 1 54

de Steltkluut | 1983 | | pagina 32