EXCURSIEVERSLAGEN NACHTEGAALEXCURSIE LINIEDIJK HULST, 11-5-1982. Ingelast, niet aangekondigd in de Steltkluut maar via dagbladen. Leiding A.de Kind. Aanvang 20.00. Vertrek aan Koolstraat. Te 20.00 uur waren 46 personen present om deel te nemen aan de Nachtegaal-excursie. Tijdens de wandeling werd ook aandacht be steed aan de zwanenmoeder met jong aan de Moerschans; het man netje was enkele weken tevoren gedood. Ze had gezelschap van tientallen jonge Wilde eenden, Meerkoeten en Waterhoentjes. Al spoedig werd - zij het nog op grote afstand - de Nachtegaal gehoord. Plotseling hoorden we angstkreten van Merel, Zang lijster en Vink: ze werden opgeschrikt door twee Vlaamse gaaien, die kennelijk op zoek wren naar voedsel. Pas na 20 minuten kwam de vogelzang weer volop op gang en ook de meesterzanger van het bos - de Nachtegaal - was van de partij. Nu was hij van erg dicht bij te horen. Iedere deelnemer keerde te kwart voor tien voldaan huiswaarts. Verheugend was het dat er veel schoolkinderen aan deze excursie deelnamen en dat ze geen moeite hadden om stil te zijn en te luisteren. Waargenomen soorten: Buizerd 1, Velduil 1, Scholekster 2, Kievit 4j Pimpelmees 2, Koolmees 2, Matkopmees 1, Roodborst 2, Tjiftjaf 4, Kneu 4, Vink 5> Zwarte kraai 2, Vlaamse gaai 2, Nachtegaal 1, Heggemus 1, Winterkoning 5, Groenling 6, Boom pieper 1, Veldleeuwerik 2, Blauwe reiger 2, Meerkoet 4 ad 10 juv., Dodaars 1, Waterhoen 2 juv.Grote bonte specht 1, Wielewaal 2, Zanglijster 2, Grote lijster 1, Graspieper 6, grote Vleermuis 2 laatvlieger?kleine Vleermuis 2 (Dwergvleer muis?'. A.de Kind. PLANTEN IN DE WINTER Zondagmorgen12 december 1982. Plattedijk bij Margrette, Axel. Het is tijd voor 'n wel heel ongebruikelijke excursie. Volgens de kalender zitten we tegen de winter aan, en geen enkele "botanicus" zal het dan in zijn/haar hoofd halen om naar plantjes te gaan kijken. Behalve dan natuurlijk die van de Steltkluut, die zijn niet te stoppen. De groep men sen die bij elkaar kwam was klein, maar indrukwekkend van kwaliteit. De bedoeling was om nu eens te kijken welke plantensoorten er in de winter herkenbaar zijn. En dat viel reuze mee. We hadden eigenlijk niets verwacht, maar uiteindelijk hebben we toch zo'n 60 verschillende soorten te voorschijn getoverd, waaronder: AgrimonieKraailook, Pluitekruid (met alweer jonge blaadjes)Ruige zegge; KnoopkruidMeidoorn (nog niet ontdekt door de mensen van de anti-meidoorn-campgneGlad walstro, Hoenderbeet Pastinaak, Veld- en RidderzuringBoerenwormkruid en Voederwikke. Dit ondanks het feit dat het zeker geen 1 52

de Steltkluut | 1983 | | pagina 30