rietveldjes, hagen en dijken hebben vrijwel geen economische bete kenis meer en dreigen •daardoor in verval te raken met alle gevol gen van dien. Immers, net zijn vaak ware toevluchtsoorden voor flora en fauna, en zorgen juist hierdoor voor een onmisbare stoffering van het landschap. Om het geheel daadwer kelijk te realiseren maken we gebruik van de faciliteiten die de Stichting Landschapsverzorging Zeeland ons op dit gebied biedt. Zo zal deze Stichting ons de noodzakelijke materia len die voor een juist beheer nodig zijn, in bruikleen af staan. Te denken valt hierbij aan 't gebruik van zagen, zeisen, harken en e-en motormaaier. Bovendien zullen de vrij willigers in de tijd dat zij werkzaam zijn, verzekerd zijn. Het ligt eveneens in onze bedoeling bij voldoende belang stelling een cursus "Vrijwillig Natuur- en Landschapsbeheer" te organiseren, om zodoende het practische deel een theore tische onderbouwing te geven. Welke gebieden in onze streek die omwille van hun variëteit aan planten vragen om een urgent en effectief beheer, ko men voor dit project in aanmerking? Hierover zijn gesprekken geweest met koorts Minnaard van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland en met de ons al len bekende Peter Maas. Een tiental objecten, allen liggen de op het grondgebied van de gemeenten Hulst en Hontenisse ziin hieruit naar voren gekomen. Al deze gebieden vragen om een beheer dat zich toespitst op het tegengaan van de verruiging. In de practijk betekent dit het maaien van riet en gras of het verwijderen van ruigte-opslag om zodoende de voor veel planten van levensbelang geachte verschraling te bewerkstelligen. Natuurlijk kan de lijst aangevuld worden met nog andere objecten als zo'n project eenmaal draait. Belangrijk is evenwel dat er mogelijkheden geboden worden aan mensen die omwille van hun baanloos-zijn hun gedwongen vrije tijd zinvol als vrijwillig natuur- en landschapsbe heerder willen besteden. 1 70

de Steltkluut | 1983 | | pagina 16