1_4november 61 pleisterend Gasdam (Saef tinghe Hat is zeer waarschijnlijk dat deze vogels gedurende enkele dagen hier hebben verbleven en dan 's nachts Saeftinghe als slaapplaats hadden. In dezelfde periode verbleven ook in W-Zeeuwsvlaanderen zoals hierboven vermeld, vogels, die ook hun slaapplaats zochten in veilige, dus ontoegankelijke en slecht bereik bare gebieden. Net als in W-Zeeuwsvlaanderen bestond het voedsel uit wintertarwe Ook werd éénmaal een groep fouragerend op aardappel-en suikerbietecresten gezien. Zowel de waarnemingen bij Terneuzen als de Braakman hebben betrekking op de vogels die in W-Zeeuwsvlaandaren verble ven en door verstoring die dag over een groot gebied ge zworven hebben. De weken hierop volgend werden geen Kraanvogels meer gezien. Echter in begin december werden er weer enkele groepjes waargenomen. 6 december 6 Absdale bij Hulst 6 december 7 Margretsedijk Vogelwaarde; pleisterend voor korte tijd; daarna in Zuidelijke richting 12 december 3 pleisterend Groot Eiland. Leuk is de overeenkomst met het beeld van de doortrek ten Noorden van de Waal, waar ook begin december een opleving kwam in de reeks van waarnemingen (Wessels1983 Normaal gesproken trekken Kraanvogels in de tweede helft van October en de eerste helft van november door. Echter de laatste jaren blijken steeds meer waarnemingen gedaan te worden in december. Dit ligt mogelijk aan de zachte winters (Vergoossen 1979). Samenvattend kan gezegd worden dat ook in O-Zeeuwsvlaande- ren de najaarstrek van Kraanvogels opvallend verschilde van andere jaren. Het aantal doortrekkers bedroeg maximaal 250 ex op grond van de nu beschikbare gegevens. Een deel hiervan verbleef hoogst waarschijnlijk in en rond Saef tinghe gedurende enkele dagen. Dank aan de waarnemersA.v.d.Wiel, Th.v.d.Wiel, J.v.Hooye, H.CastelijnsJPoortvlietG.v.AvermaetG.Sponselee, L.SikkelerusM.Buise, ETaelman c.s., dhr.de Roover, M.Capello, C.Riemslag. Een speciaal woord van dank aan George Sponselee en Henk Castelijnsdie me behulpzaam waren bij het verzamelen van de waarnemingen. Mocht er iemand zijn die op dit overzicht aanvullingen en op-cq aanmerkingen heeft dan houd ik me hiervoor altijd aanbevolen. Ook de nieuwe waarnemingen uit het voorjaar en najaar van 1983 zou ik weer graag ontvangen. 1 81

de Steltkluut | 1983 | | pagina 27