BRAAKBAL-ANALYSES DOOR A. VONCK Braakballen zijn de onverteerbare res ten (schedels, beenderen, haren) van prooidieren die in magen van uilen, roofvogels en ook wel andere vogels (kraaien, meeuwen e,d.) tot een com pacte massa worden samengeperst en, al dan niet met een slijmlaag omgeven, wor den uitgebraakt De maag van een vogel bestaat uit twee duidelijk verschillende delen, de klier- maag en de spiermaag. Bij vogels die braakballen produceren, worden de onver teerbare delen van het voedsel in de spiermaag verzameld. Ze worden hier sa mengeperst tot een bal die uitgebraakt wordt zodra deze een bepaalde grootte heeft bereikt. De zo ontstane braakbal wordt dan, al dan niet met slijm, via de slokdarm, die de uiteindelijke vorm van de braakbal be paalt, naar de bek getransporteerd en uitgebraakt. Door de verschillende samenstelling van de maagsappen van diverse vogels komen niet bij alle vogels de prooiresten er even gaaf uit. Zo is het maagsap van een uil niet in staat de botjes aan te tasten, waardoor deze botjes in het geheel in een uilebraakbal aan te treffen zijn. Het maagsap van andere roofvogels daarentegen (buizerd, torenvalk) is wél in staat om de botjes op te lossen, waardoor in deze braak ballen niet de gehele prooidierresten aan te treffen zijn, maar enkel stukjes ot. Mogelijkheden bij het braakbalonderzoek zijn: 1- Een indruk krijgen van de versprei ding en dichtheid van de kleine zoogdie ren. Wat betreft de laatste kan de rela tieve dichtheid op twee manieren bepaald worden, namelijk: OP MAANDAG 12 DECEMBER kunt U de Gentse hoogleraar dr H. Gysels beluisteren in onze cyclus: De Universiteit vlakbij. Zie daarvoor pagina 1 59 Daags daarna, op dinsdag 13 december houdt hij voor het Zeeuws Genootschap een lezing te &as van Gent over het on derwerp Natuur en Milieu Grenzeloos in Z.Vlaanderen en Vlaanderen. Iedere belangstellende is welkom op deze inleiding die aan vangt om 20.00 uur en gehouden wordt in de burgerzaal van ïhet gemeentehuis aan de Westkade 89. 165

de Steltkluut | 1983 | | pagina 11