a- Een vergelijk maken tussen het voorkomen van verwante muizen, b.v. Veldmuis en aardmuis. b- Men kan de percentages dieren, berekent van één soort in één verzamelplaats met een test (X-kwadraat) toetsen en dan blijkt of het gemiddelde afwijkt van het gemid delde voor het hele gebied. 2- Met de dichtheid en verspreiding van kleine zoogdieren hangt de "biotoopkeuze" van deze dieren samen. Ook dit as pect is met behulp van de braakbalanalysezij het heel op pervlakkig, te bepalen. Hierbij moet men braakballen verza melen van uilen die in verschillende biotopen jagen. Daar na kan men verschillen bepalen tussen de verschillende bio topen wat betreft het voorkomen van kleine zoogdieren 3- Braakbalonderzoek op langere termijn kan gegevens ople veren omtrent een verandering in de dichtheid en structuur van een populatie kleine zoogdieren. 4- Braakbalonderzoek is naast de drie bovengenoemde moge lijkheden ook een methode om de samenstelling van het menu van verschillende roofvogels te bepalen. Als men gaat determineren, is het belangrijk de gegevens goed te noteren. Zo moeten in 'n determinatietabel de vol gende punten behandeld worden: Naam predator (vogelsoort), plaats, gemeente, datum, bio toopomschrijving, toestand van de braakballen (vers, oud), aantal braakballen en aantal débris (restjes) en eventueel het weertype van voorgaande dagen (alleen als de braak ballen vers zijn) en of ze in een collectie opgenomen zijn. Het beste is om tijdens het uitpluizen per braakbal op te schrijven wat van elke soort prooidieren gevonden is. Ach teraf is dan alles op te tellen en te bekijken hoeveel van elke soort aanwezig was. Als van elke braakbal afzonderlijk de inhoud opgeschreven wordt is het ook mogelijk het aantal prooien per braakbal te berekenen, de zgn. zoogdierindex. Het determineren zelf eist wel wat oefening, maar hiervoor zijn prachtige determinatietabellen ontwikkeld, die de be ginnen een heel eind op weg helpen. Ik mag voorstellen: probeer het zelf eens. Lukt het niet, of wilt U de boel laten controleren, stuur dan maar op naar ondergetekende A.Vonck, Oude Galgenstraat 26, 4564 BD St.Jansteen. Telefoon: 01140 - 13161. 1 66

de Steltkluut | 1983 | | pagina 12