VERLEDEN TIJD Op 't verhaal van Mare Buise, Verleden Tijd, in De Stelt- kluut van augustus 1983 (jgr 13» nr 4, pag 120-122) kwam 'n reactie van de heer J.Smit van het RIN te Arnhem. De heer Smit heeft erg veel gegevens verzameld over het gan- zenvangbedrijf in vroeger jaren. De verhalen die - oude - ganzenvangers vertelden, gingen ook wel eens over iets anders dan ganzen. Vandaar dat hij ook veel aantekeningen heeft over andere oude jachtgewoon- ten. Hij merkt op dat de schrijver de termen ganzenroer en kanon geweer door elkaar gebruikt. Dat is niet correct. Ben gan zenroer is weliswaar een fors stuk schiettuig, maar niet van het gewicht als een kanongeweer. Het werd lopend gedra gen. Daar 't wel te zwaar was om staande goed te richten, werd 't afgeschoten liggend achter de kruin van een dijk, vanaf een damhek of vanaf 'n "trapje". Smit hoorde dit van F. van Nimwegen van Sommeisdijk (geboren 1909). Hij - Smit - vond dit vreemd. Hij kan zich niet voorstellen dat men een trapje mee 't veld in nam. Wij kunnen ons dat ook niet voorstellen, maar zou de zegsman soms een opstapje bedoe len zoals hiernaast is afgebeeld? Die treffen we in het zuidwesten meer aan dan damhekken e.d. Diezelfde zegsman had in 1929 in Mid delburg zijn militaire dienstplicht vervuld en hij herinnerde zich - 't gesprek had plaats in 1975 - dat er in de kazerne aldaar 'n kanongeweer was. Het diende eertijds om de pro viandering van de troepen te verzor gen. We mogen aannemen dat op gezet te tijden de menagemeester er op uit trok om verse eend of gans aan de manschappen te kunnen voorzetten. Overigens werd 't in zijn tijd niet meer ge bruikt. Hij merkte nog op dat kanongeweren geladen werden met hagel en spijkers. Het gewicht dat Jos Neve noteert uit de mond van Van der Zande is veel te hoog. Een kanongeweer woog verre van 400 kilo. Van der Zande noemt Smit zelf gewichten van 80 tot 100 kilo bij 'n lengte van 2.70 meter. Hij spreekt van 'n patroon met 1 kilo hagel. In plm 1937 haalde hij vier van die schiettuigen uit Saeftinghe, "op m'n nek uit 't schor" zoals hij zelf placht te zeggen. Overigens schijnen deze dingen alleen bekend te zijn in Zuidwest-NederlandSmit kent geen zegsman in het Waddengebied die hem ooit over kanongeweren sprak. G.Sponselee. 1 67

de Steltkluut | 1983 | | pagina 13