UIT HET VELD GROTE ZILVERREIGER 17 augustus 1983- Op een stuk "bouwland ten oosten van de Braakmankreek te plm 18.00 uur. Zonnig en warm. Van grote afstand zag ik een grote witte vogel tussen 16 Blauwe reigers staan. Daarna ben ik achter de dijk er heen gegaan tot ik op plm 180 meter genaderd was en toen keek ik voorzichtig over de dijk, waarna de hele kliek opvloog. De 16 Blauwe reigers vlogen oostelijk weg en gingen een stuk verderop zitten; de grote witte vloog westelijk over de Braakman weg. De volgende kenmerken heb ik waargenomen: hij was zo groot als een Blauwe reiger; helemaal wit, donkere poten, oranje geelachtige snavel; in de vlucht een ingetrokken nek. Mijn conclusie was: Grote zilverreiger. Jaap Poortvliet, Noorddijk 9, Hoek. TREK VAN DE KNEU Het is bij de meesten onder ons wel bekend, dat allerlei kleinere vogelsoorten, zoals Graspieper, Veldleeuwerik, Vink, Kneu, Groenling etc., tijdens hun trek onze streken passeren. Het is echter zeer moeilijk om aantallen van de ze doortrekkende vogels op te geven, temeer omdat van deze trek vaak weinig gezien wordt. Zelf zie ik jaarlijks - vnl. in oktober - trek van bovengenoemde soorten. Het gaat al tijd om aantallen die variëren van een tiental tot soms en kele honderden. Op 13 en 14 oktober 1983 was ik echter getuige van een enor me trek van de Kneu. Op eerstgenoemde dag bevond ik me in de Groot Kieldrechtpolder nabij de Kieldijk, vanaf 7.20 u. tot 7.40 uur. Het was helder met weinig bewolking. De zon was net opgekomen en er woei een matige zuidwesten wind. Al snel viel het me op, dat groepjes kleine vo gels overtrokken in zuid-zuidwestelijke richting. Het bleken Kneuen te zijn. Ze waren zwijgzaam en de groepjes vari eerden in aantal van 20 tot ruim 150 exemplaren. Op deze korte tijd passeerden ruim 2000 Kneu en. Het werkelijke aantal zal vermoedelijk veel hoger gele gen hebben, omdat groepjes die verder van mij vandaan 0- vertrokken wel over het hoofd ge zien zijn. De volgende ochtend - de 14e oktober - bevond ik me in de Klein Kieldrechtpolder, nl. in de Moerschansdreef bij de jonge bosaanplant van SBB. Bij dezelfde weersgesteldheid als de dag tevoren trokken nu vanaf 7.35 tot 7.48 uur ca. 1 68

de Steltkluut | 1983 | | pagina 14