BAANLOZEN ALS LANDSCHAPSVERZORGER 1780 Kneuen over. Wegens tijdgebrek kon ik niet de hele trek afwachten, zodat ook toen het werkelijke aantal wel ho ger geweest zal zijn. In tegenstelling tot de dag ervoor maakten de vogels nu af en toe het typische knotterende ge luid Op 15 oktober was ik 's ochtends vroeg omtreeks diezelfde tijd weer aanwezig nabij de Kieldijk. Het was buiig met een zeer krachtige zuidenwind.'Vermoedelijk daardoor was er geen trek van betekenis: slechts enkele Veldleeuwriken trok ken over. Echter vanaf 8.30 uur tot 8.35 uur zag ik in de Prosperpolder toch 105 Kneuen overtrekken in verschillende groepjes. Vanaf 8.37 uur tot 11.05 uur trokken 57 exempla ren over de SelenapolderEn vanaf 12.45 uur tot 16.45 uur - de wind was inmiddels aangewakkerd tot een zuiderstorm - zag ik in Saeftinghe 61 exemplaren. Op 16 oktober zag ik ochtends 210 Kneuen nabij Kruispolder. Deze bevonden zich buitendijks, in de zeeasterstruiken, alwaar ze zich te goed deden aan het zaad. Daartussen zaten ook enkele Groenlingen en 40 Putters. Dit laatste vond ik zelf uiterst interessant aangezien dat voor Oost Zeeuws-Viaanderen toch een vrij groot aantal is. Dan zag ik 's middags in Saeftinghe nog 40 Kneuen. Vooral de eerste twee dagen was de trek dus zeer intensief. Moge lijk door de weersverslechtering - de storm - is de trek daarna wat afgenomen. Misschien zijn er mensen die ook wat van deze trek, of van andere kleinere vogelsoorten, te zien gekregen hebben. Voor gegevens daarover houd ik me steeds aanbevolen. A.v.doWiel, Hulsterloostraat 98, Kieuw-Hamen. DOOR C. SMET Het project 'Mensen zonder werk' Hulst-Hontenisse probeert door het aanbieden van zinvolle activiteiten aan baanlozen iets te doen aan de negatieve gevolgen van het baanloos- zijn. Baanlozen mogen niet gedwongen worden tot nietsdoen, maar moeten de mogelijkheid geboden krijgen zich te blijven ontplooien op welk gebied dan ook. Het project organiseert vormingsactiviteiten, educatieve activiteiten en werkprojecten. Wat dit laatste betreft zijn we druk doende een vrijwilli- gersproject op het gebied van natuur- en landschapsbeheer van de grond te krijgen. Dit project zal zich richten op een goed onderhoud van zogenaamde onrendabele landschaps elementen. Veel van die kleine landschapselementen zoals 169

de Steltkluut | 1983 | | pagina 15