4- Bij vergelijking van de soorten in de tabel valt op dat som mige soorten ineens veel waargenomen worden. Dit is m.n. opval lend voor de verschillende zwaluwsoorten. Het is dan ook bekend dat de trek van deze soorten erg pieksgewijs verloopt. 5. Het lijkt erop dat het Paapje in twee gescheiden periodes doortrekt, named.ijk een kleinere groep in maart en de meeste vanaf eind april tot in juni. In de onderzoeksperiode werden in de respektievelijke periodes 7 (waarvan 4 en 32 (waar van 1? 11ddPaapjes waargenomen. Deze indruk werd beves tigd door de gegevens uit het archief van de Steltkluut. Bij de gegevens uit het archief van de Steltkluut waarbij het geslacht opgegeven werd waren 6 maart waarnemingen (4?? 2dd en 79 mei en juni waarnemingen (52dd 27??) voorts één waar neming op 11 april 1 den 6 waarnemingen in de periode 23 april t/m 30 april (5dd 1?). Dit brengt de geslachtsverhou dingen in maart op één mannetje op 4?? (totaal 2dd 8??) en later 2.4dd op 1? (totaal 5Sdd 20??). Betekent dit dat de trek van mannetjes en vrouwtjes enigzins gescheiden verloopt? Of misschien dat de vogels in maart nog niet in zomerkleed zijn? Maar waarom trekken er dan in mei meer dd door? Noteren waarnemers dan wel het geslacht van de? ma.ar niet van zoals dit b.v. dikwijls bij Blauwe kiekendieven gebeurd? En waarom trekken er in de eerste twee dekaden van april geen Paapjes door? Kortom vragen genoeg om beter op (de geslachtsverhoudingen) van Paapjes te letten.'.' Aanbevelingen verder onderzoek 1Er is een aanwijzing dat dd en van Paapjes enigzins ge scheiden trekken is dit inderdaad zo en zoja wat is hiervan de reden. Gaat dit ook op voor soorten zoals Roodborsttapuit TapuitBonte vliegenvanger, Gekraagde en Zwarte roodstaart? 2Boor de klimatologische gunstig omstandigheden in Oost Zeeuws-Vlaanderen worden regelmatig 's winters zomervogels waargenomen. Het noteren en doorgeven van deze soorten is erg aan te raden, zodat er na enige tijd een juiste indruk ont staat van dit fenomeen. LITERATUUR: 1. Steltkluut jg1 1 no.2 pag45/47, jg.11 no.1 pag.17/19, jg1 2 no.2 pag.47/52. 2 8

de Steltkluut | 1984 | | pagina 14