Begin september werd de paal teruggebracht en herplaatst Bij het verwijderen van de witte verflaag die door het Waterschap was aangebracht is helaas wel beschadiging van de inskriptie opgetreden. De mooiste kant is naar de weg gekeerd hoewel dat niet de oorspronkelijke richting is. Maar deze verloren zoon is dus weer op zijn basis terug gekeerd De andere paal van de Koegorspolderdijk ondekte ik voor het museum van Axel in de Noordstraat. Deze paal is al in 1931 door "Axel" weggehaald. In de Terneuzensche Courant van 3 april 1 936 staat een bericht waarin de Heer Colsen van Sluiskil aan de Gemeenteraad van Terneuzen vraagt stappen te ondernemen om de paal weer terug te brengen op zijn oorspronkelijke plaats. En als dat niet goedschiks gaat dan maar proce deren. Het is niet gelukt in de archieven van de Gemeente Ter- neuzen korrespondentie hierover te vinden. Hoe het ook zijde paal staat nog steeds in Axel. En horen grenspalen niet op hun plaats te staan? Het gaat hier om grenspalen waarvan de plaats al was bepaald volgens de "conventie tussen de colleges van Axel en Neusen, dd3 juni 1 651 en 23 oktober 1655". In de notulen van Burgemeester en Schepenen van 19 november 1789 staat, dat deze palen toen niet werden geplaatst, althans ze werden niet gevonden. Om verdere misverstanden te voorkomen zouden de limietpalen alsnog worden geplaatst. Op 1 1 oktober 1 789 werd een stenen paal gezet op de zeedijk van de Koegorspolder en daarna werd de tweede bij Othene gezet op de oostelijke dijk van Serlippens- polder De paal heeft aan de ene zijde de inskriptie Axel Ambagt met het wapen van Axel.Het linkerdeel van het wapen schild is het oorspronkelijke wapen van Axel Ambagt. Rechtsonder is het wapen van de Heren van Gistelle (in de middeleeuwen de Heren van Axel en Zuiddorpe). De sleutels in dit deel zijn waarschijnlijk later toegevoegd toen het als stadswapen ging dienen. In de middeleeuwen kwam Axel in het rechtsgebied van Gent, waarna het stadswapen van Gent werd toegevoegd: de Leeuw. Dit alles volgens Kl.Sierksma in "Gemeente wapens van Nederland". Het is niet zo vreemd dat op deze palen het wapen van Axel voorkomt, want Axel en Axel Ambagt werden in 1565 onder één bestuur gebracht door Philips II. 3 8

de Steltkluut | 1984 | | pagina 24