Van alle ons bekende kasten werden gegevens verkregen.. In een aantal gevallen werden we opgebeld door eigenaars/grondgebrui kers om de jongen in hun kasten te ringen. Van een gering aan tal kasten werd uitsluitsel verkregen door het opbellen van eigenaars/grondgebruikers. Voor hun medewerking zijn we hen zeer erkentelijk. In 1982 is er tamelijk veel onderhoud ge pleegd aan kasten. Met name in het westelijke helft was A. Bourgonje erg aktief en de meeste nieuwe kasten zijn dan ook door hem opgehangen. Ten oosten van de lijn Paal-Clingehet terrein van R.Bleijenberg, was alles uiteraard piekfijn in orde net als andere jaren. In het najaar van 1982 is het ove rige kastenbestand nagelopen en waar nodig is vervangen of bijgehangen. Bij deze controle bleek ons dat enige kasten erg ongelukkig waren opgehangen. Twee kasten hingen op niet meer dan anderhalve meter boven de grond. Dat terwijl voor de Torenvalk juist geldt hoe hoger hoe beter. Ook met het zo maar lukraak ophangen van kasten en er daarna niet meer naar omkijken zijn we niet erg gelukkig. Een zekere nazorg is vereist anders zitten de valkjes die men juist probeert aan te trekken, later met de brokken. Spaanplaatkasten zijn uit den. boze. Vaak vallen deze na één of twee jaar al helemaal verrot uit elkaar. Het komende jaar zal een proef worden ge nomen met een nieuw type kasten, uitgedacht door R.Bleijen- berg Dit jaar zijn er vier broedsels misluktKast 121 werd nadat er eieren waren gelegd om onbekende redenen verlaten. In kast 63 mislukte het broedsel door de slechte toestand van de kast. Kast 102 werd voor de twee-achtereenvolgende keer met opzet verstoord. De kast is daarom in het najaar verwijderd. Kast 1 09 werd verlaten na een blijkbaar iets te vroege con troleOok twee ransuilbroedsels zijn mislukt, beide in het Villapark te Sluiskil. Op kast 111 werden al in een vroeg stadium takken en stokken, gegooid en kast 42 is waarschijn lijk verlaten, vanwege de drukke werkzaamheden in de buurt. Ofschoon Torenvalken vaak lichtverstoorbaar zijn (zie kast 103 in 1 978 t/m 1 980hadden we in 1 982 een bijzonder zitvast stel in kast 81 Deze kast die in mei pas werd opgehangen was de dag daarop al bezet door een paartje. Ondanks dat het hele broedseizoen door de vogels soms tientallen malen per dag van het nest werden gejaagd (de kast hangt naast een rijpad) werden er uiteindelijk toch 2 jongen grootgebracht. Het gat in de bovenbalk van de brug van Sluiskil dat al van af 1 973 onafgebroken door Torenvalken bewoond is geweest was ditmaal onbewoond Torenvalk 9 58

de Steltkluut | 1984 | | pagina 44