op liggen doch in die perioden wordt weinig of niet gespoten. De kans dat daardoor het middel vermengd wordt met brakwater is groot, wat invloed heeft op de werking van het middel op de plant Bij het optrekken van water uit een sloot worden ook veel slibdeeltjes meegezogen vanaf de bodem van de sloot of zwe vende slibdeeltjes in het water. Dit slib heeft uiteindelijk funeste gevolgen voor het binnenwerk van de machine Cilinders, afsluitkogelsspuitplaatjes en spuitdoppen- zijn aan grotere slijtage onderhevig, wat tot gevolg heeft dat de te verspuiten hoeveelheden niet constant zijn. De fabrikanten van de middelen en van de spuitmachines zul len kopers- gebruikers ontraden slootwater te gebruiken. Ook van de landbouwvoorlichtingsdienst wordt de wijze van water onttrekken otraden, op grond van zowel de negatieve gevolgen op natuur en milieu als op landbouwtechnische gronden In de zomer van 1982 heeft de natuurbeschermingsvereniging "Het Duumpje" van West Zeeuws-Vlaanderen een actie gevoerd tegen het onttrekken van slootwater t.b.v. het spuiten in de landbouw. Daarbij is een brief gestuurd aan het bestuur van het waterschap "Het Vrije van Sluis", met het verzoek een verbod in te stellen op het onttrekken van water t.b.v. van het spuiten in de landbouw. Het antwoord op deze brief was vooralsnog niet al te posi tief. Men verwees naar de politie verordening in het water schapsreglement dat: het oppervlakte water niet verontrei nigd mag worden.' Toch waren er uit kringen van het water schap, na de actie van Het Duumpje (het plaatsen van bor den in de sloten met de tekst "tank thuis") positieve reacties Het zou aan te bevelen zijn om naar voorbeeld van "De Steltkluut"die reeds over dit onderwerp contact heeft gehad met (voorheen) Het Axeler Ambacht en een gesprek met de georganiseerde' landbouw, een dialoog aan te gaan op crovinciaal niveau, met alle Zeeuwse waterschappen om te komen tot een gezamelijke aanpak. Een taak voor 't Zeeuws Coördinatie-Orgaan? Jan de Zwart, Oude Haven 28, Oostburg. Naschrift: Al lijkt tanken uit de sloot de snelste en goedkoopste weg, het blijkt niet altijd zo te. zijn. Is milieuschade tevens landbouwschade en omgekeerd? De dialoog die Jan Zwart aanbeveelt, lijkt ons in ieders belang. Daarom niet te lang er mee gewacht en we steunen zijn voorstel door publicatie van zijn artikel. Bestuur 87

de Steltkluut | 1984 | | pagina 25