DE KERKUIL IN O.Z.VLAANDEREN door b.grootjans OVERDRACHT KERKUILINVENTARISATIE EN- RAPPORTAGE Na dik 1 2.\ jaar kerkuilinventarisatie en- rapportage geef ik Het roer over aan iemand van de jongere garde. Gebrek aan vrije.tijd, het plan om nog meer aan natuurfotografie te gaan doen in de toekomst en het vinden van een gemotiveerde opvol ger, hebben mij dit besluit doen nemen. Het is niet zonder weemoed dat ik deze taak overdraag, want met de kerkuilen is "HET" bij mij begonnen en het zal daarom ook altijd mijn lievelingsvogel blijven. Door de kerkuil namelijk, is mijn belangstelling voor de vrije natuur ont staan Het zal ongeveer begin de jaren '60 geweest zijn, toen ik in de oude staalfabriek aan de Zevenaarhaven in Terneuzen (inmid dels verdwenen) ineens oog in oog stond met een kerkuil die in een gat van een muur van de rui'ne zat. Voor die tijd interes seerde ik mij niet voor wat er in de natuur leefdemaar toen ik die kerkuil daar zo zag zitten, met zijn prachtige grote omsluierde ogen, was ik daar zo door getroffen, dat ik meer o- ver die vogels wilde weten. Ik ben ze gaan observeren en vo gelboeken gaan lezen en kwam er achter, dat die moooie grote ogen naar voren geplaatst zijn, om het blikveld recht voor zich goed te kunnen zien. Ze overlappen elkaar als het ware en aangezien de kerkuil een nachtvogels is en s'nachts zijn prooi moet vangen, zijn de ogen zo samengesteld, dat ze in het don ker ongeveer 30 verschillende tinten grijs kunnen onderschei den. Er is bijna altijd wel een beetje licht, maar mocht het eens een pikdonkere nacht zijn, dan heeft de kerkuil nog een hulpmiddel, namelijk de oreen. Deze zijn zo goed ontwikkeld, dat ze zelfs op het gehoor een prooi kunnen vangen mits deze zich beweegt.' Dit komt doordat her geluid hel, ene oor eerder bereikt dan het andere oor. Met dit kleine geluidsverschil kan de kerkuil precies bepalen waar de door hem waargenomen prooi zich bevindt. kerkuil 108

de Steltkluut | 1984 | | pagina 14