DE BESTE TIJD VOOR HET OPHANGEN VAN nestkasten is het najaar: "bij veel vo gelsoorten worden dan al de territoria verdeeld Bovendien kunnen de vogels de kasten in de winter gehruiken als slaapplaats. Maar de "beste tijd voor ons om kasten te maken is het wellicht het donkere winterseizoen. Over het al of niet plaatsen van nest kasten is al hevig gediscussieerd. Er: zijn "biologische "bedenkingen aan te voeren. Maar de charme van wat vogelle ven in de tuin, op 't erf, in t plant soen tegenover telt ook mee. En ook de bijdrage die vogels leveren aan 't n- perken van in massa geproduceerde secten, spinnen, slakken en andere ren mogen we niet uit 't oog verliezen. Daarom weer eens 'n paar werktekeningen in ons blad. En natuurlijk zijn er ook meningen over de te gebruiken modellen. We kozen toch maar het beproefde Wage- ningse type. Alle maten zijn uit de te kening af te lezen, behalve de houtdik te: 18 mm of iets meer, maar alles met mate natuurlijk. Geen boor van 28 of 30 mm? Geen bezwaar links of rechts boven in de voorwand 'n vierkantje van ongeveer - iets minder - dat formaat uitzagen. Als 't vlieggat maar hoog zit, niet op of onder het midden, want dan nemen ze 't niet. Het zinkenplaatje voor het vlieggat is alleen nodig op plaatsen waar vraat van eekhoorns of gehak van spechten te ver wachten is. Bij ons dus nauwelijks. Afwerken met buitenbeits, liever mis schien nog tuinbeits, of ongeverfd la ten. Wie belangstelling heeft voor andere typen: Vogelbescherming Zeist heeft 'n aantrekkelijk boekje over Nestkasten en Vogelbosjes. Prijs 6.75 Gironummer afdeling Verkoop zie bij de kalenders. Vermelden wat U wenst. 155

de Steltkluut | 1984 | | pagina 13