UIT 'TVELD STUKJE NATUUR BESCHERMD DOOR L. PERSIJN Het betreffende natuurgebiedje 0,5 Ha.) maakt deel uit van groter, maar toch. nog klein 2,0 ha.) langwerpig moeras bos in de Nieuwe Karnemelkpol- der te Koewachtdoor de omwo nenden "de Singels" genoemd. Dit moerasbos dankt zijn huidig uiterlijk aan de moerasnering ontvening ten behoeve van de zoutwinning) uit vroeger eeuwen. Het bezit een strak sloten sy steem met daartussen landtongen waarop voornamelijk elzen en in mindere mate essen zijn aange plant Tot enkele 1 O-tallen jaren gele den werden de elzen en essen om de zes jaar afgezet voor de win ning van brand- en geriefhout Doordat na de ruilverkaveling Koewacht een deel van moeras bos aan weiland is komen te liggen kan het vee in de zomer, wanneer alles droog staat, ongehinderd het stuk bos in. Dit was niet bepaald bevordelijk voor de lage vegetatie en het sloten patroon dat door het vee wordt ingetrapt, doch de inmiddels tot flinke staken uitgegroeide elzen en essen wer den niet of nauwelijks beschadigd. Dit veranderde na de winter 82/83 waarin de staken werden af gezet om te verdwijnen in de openhaard. In de daaropvolgende zomer werden de jonge uitlopers van de elzen en essen zwaar beschadigd door koeienvraat. Om dit stuk moerasbos te behouden, moest er wat gebeuren want de aftakeling ging nu versneld verder. Het is daarom verheugend, dat door een vruchtbare samenwer king tussen de eigenaar de "Stichting landschapsverzorging Zeeland" en een zestal vrijwilligers er een afrastering is gekomen Deze afrastering houdt de koeien buiten en daarbinnen kan de natuur zich weer een reeks van jaren ongestoord ontwikkelenv LG-Persi jnLandruststraat 14, 4337 KC Middelburg. 156

de Steltkluut | 1984 | | pagina 14