0504 0505 2406 2308 - 1 +27 6 +28 6 +35 9 +32 +11 +32.5 het broed.se ±z oen vier maal door de heer Bleijenberg afgelezen temperaturen: buitenlucht metal.en kast houten kast min. max. min. max. min. max. 1 0 - 1 6 7 1 1 28 29 +36 - 1 +26 1 1 Aangezien dit een steekproef is die slechts twee kasten be treft kunnen aan deze gegevens nauwelijks conclusies worden verbonden. Op het eerste gezicht volgt een. metalen kast vrij wel de buitentemperatuurterwijl een houten kast beter iso leert. De zeer warme zomermaanden juli en augustus werden goed. doorstaan. In 1 984 zal geprobeerd worden metingen te ver richten in twee bewoonde kasten. Vanwege de proef met de metalen kasten is het nestkas,tenbe- stand gedurende de winter 1982/83 enigszins opgevoerd. Gelei delijk aan zal. in de komende jaren getracht worden het kasten- bestand enigszins te saneren. Besloten is om nestkasten die al jarenlang hangen doch niet bewoond worden te verwijderen behalve uiteraard indien de eigenaar dit anders wenst. Ook zal meer aandacht worden besteed, aan de oorspronkelijke nestplaatsvoorkeurWe denken hierbij aa.n het geschikt maken van schuren voor torenvalk (en. kerkuil). Vaak is het aanbren ger. van een plankje tegen een bal.k van de oversteek in de nok van d.e schuur al voldoende. Ben nestkast achter het "uilegat" of een kapot ruitje wordt eveneens vlot geaccepteerd. Dit soort nestgelegenheid behoeft nauwelijks; onderhoud di.t in tegenstelling tot kasten, in bomen of op palen. Nu de stand van de torenvalk zich heeft hersteld kunnen we ons afvragen of het nog wel zinvol is met de nestkastactie door te gaan en of het nu niet beter is de zaak geleidelijk aan af te bouwen. Dit ter overweging. Evenals in 1981 is er tijdens het ringen aandacht besteed aan prcoiresten in nestkasten, Opvallend was het geringe aantal resten en het betref vrijwel uitsluitend, vogels. Wellicht kan de oorzaak gezocht worden -in het koele en natte mei.- en juni- weer (weinig muizen? en/of weinig roofvogel activiteit Zes terugmeldingen van ringen werden ontvangen en tijdens een kleine reorganisatie van het torenvalkarchief kwamen neg twee oudere terugmeldingen boven water. Een terugmelding uit 1984 sluit beter aan bij het verhaal over 1983 vandaar dat ook de ze in d.e tabel is opgenomen. 172

de Steltkluut | 1984 | | pagina 30