heeft dit al lang gemerkt. Met name steltlopers langs de kust trekken in augustus in grote aantallen naar zuidelij ker streken. Maar ook in het binnenland kun je wel zien dat het al zo ver is. Vanaf eind augustus, maar voornamelijk in september kunnen we op veel plaatsen een klein vogeltje tegenkomen, wat op andere tijden in het jaar buitengewoon zeldzaam genoemd kan worden. Ik heb het hier over het Paapje. Voor veel mensen onbekendmaar nu is het de tijd om er ken nis mee te maken. Het beste kun je daar voor de fiets nem- men en maar wat rond gaan rijden, vooral in de buurt van de zeedijken. Kijk maar eens langs dijken op het prikkeldraad. Zeer veel kans dat u hem dan tegenkomt. Een klein vogeltje, op het eerste gezicht bruin en weinig aantrekkelijk. Maar dan moet u toch maar eens wat beter gaan kijken. Langzaam wat dichterbij fietsen, maar ook weer niet te dicht. Dat vinden ze weer al te opdringerig en vliegen dan 'n eindje verder, vaak ook naar de top van een bonenruiter die rond deze tijd op 't land te drogen staat. Met de verrekijker ontdekt u vast wat details. Een belangrijk kenmerk is de lichte wenkbrauwstreep vlakY~«-^r boven het oog. In de vlucht vallen twee witte vlekjes op y aan de basis van de staart wat deze soort onderscheid van de Roodborsttapuit (die daar niets opvallends heeft) en de Tapuit (die een heel opvallend witte stuit heeft, zoals de Huiszwaluw). De rug is vrij donkerbruin, gestreept, de buik is veel lichter, egaal gekleurd. Hier is ook een verschil tussen mannetje en vrouwtje te zien. Zoals bijna altijd moet het mannetje het vrouwtje het hof maken en hij is daar toe uitgedost met een mooie, roestbruin-rode borst. Het vrouwtje is daar veel soberder, lichtbruin gekleurd. Al met al een vrolijke verschijning in ons landschap. En zeker niet zo zeldzaam als we vroeger dachten, in ieder geval niet in de tijd van de najaarstrek. Het kan gebeuren dat je op één morgen enkele tientallen Paapjes tegenkomt, zodat het niet onwaarschijnlijk is dat rond deze tijd er vele honderden Paapjes onze streek passe ren. Maar buiten deze tijd is het Paapje zeldzaam. De voorjaarstrek gebeurt veel minder opvallend en in broed- seizoen moeten we met een vergrootglas zoeken naar deze bonte verschijning. Waarschijnlijk is het Paapje als broedvogel uit onze streek verdwenen, en alhoewel hij nooit echt talrijk is geweest, kwam hij vroeger toch wat algemener voor. De reden van zo'n achteruitgang is altijd moeilijk te achterhalen. We kunnen wel wat speculeren. Het Paapje is een typische insekteneter en zoekt deze in kruidenrijke vegetatiesVroeger kwamen overal langs dijken kruidenrijke vegetaties voor met hier en daar wat overhoekjes, waar het Paapje rustig zijn nest 1 2 5

de Steltkluut | 1985 | | pagina 15