WINSTEN VERLIES DOORM.A. BUISE DE BERRIEKREEK In het verlengde van de buitenvest ligt langs de Clingeweg tussen Hulst en Clinge de Berriekreek. Het is een gedeelte van een eertijds omvangrijk krekenstelsel ten Zuidoosten van Hulst waarvan momenteel nog maar een paar stukken res teren. Vuilstort, ruilverkaveling en bosaanpiant lieten weinig van het kreekkarakter over. Buitenvest en Berriekreek bleven redelijk gespaard alhoewel ook daar verlies is geleden. Jarenlang werd het water dat door beide kreken stroomde sterk vervuild als gevolg van rioolwaterlozing. Sedert 1972 echter is hieraan een halt toegeroepen doordat de stroomrichting werd omgekeerd. In 1978 werd een waterzuiveringsinstallatie in gebruik ge nomen. Door deze maatregelen is het milieu er aanmerkelijk verbeterd en dit manifesteerde zich overduidelijk in fauna en flora. Een dikke laag rioolslib op de bodem herinnert nog aan vele jaren afvallozing, en verhindert voor alsnog een verdere verbetering van het milieu. Het oppervlak aan grasland om de Berriekreek, van belang voor allerlei "weidevogels" is drastisch gekrompen in de loop der jaren en dit gaat tot op de dag van vandaag door, Zo is het meest oostelijke deel (a) al meer dan 10 jaar lang niet meer dan een sterk vervuilde sloot; tussen bie- tenweg en zuiveringsinstallatie (b) werd wat recenter vrij wel alles gescheurd en ook tegen de Koolstraat (c) werd één en ander rechtgetrokken ten koste van grasland; geduren de de afgelopen winter (maart 1985) verdween een fraai re liëfrijk stuk ten westen van de zuiveringsinstallatie (d). In dezelfde winter werd ook een flinke aanslag gepleegd op het rietveld ^eEerst werd het in z'n geheel ge maaid hetgeen uit het oogpunt van verjonging acceptabel is. Dat het daarna ook nog eens werd afgebrand en gedeeltelijk werd volgeplant met populieren is bijzonder bedenkelijk. Ook werd hiermee de winst van enkele jaren terug, toen er een aantal knotpopulieren en knotwilgen werden gepoot, geheel teniet gedaan. Men kan het blijkbaar nog steeds niet laten om leuke kreekrestantjes met veelal toch wel waarde volle moerasvegetatie om te vormen tot populierenakkers, ondanks de bestemming Beschermd Natuurgebied in het bestem mingsplan buitengebied Hulst G-eldelijk gewin prevaleert en bij reklames heeft men een heel assortiment dooddoeners voorhanden. Op z'n best is het nog "zonde 127

de Steltkluut | 1985 | | pagina 17