WINSTEN VERLIES DE MOERSCHANS HULST DOORM. BUISE Winst op het ene vlak is nogal eens vaak verlies op een an der vlak. Dit werd in de zomer van 1984 maar weer eens over duidelijk geïllustreerd aan de Moerschans, een oud fort (volgens de vestingkundeeen Oudnederlandse vierhoekig ge- bastioneerde schans) in de oostelijke Linie van Hulst. PORT MOERSCHANS. Samen met andere forten als de Raapen Zandberg dateert dit verdedigingswerk uit de jaren van net na de grote militaire inundaties van 1584 (Tachtigjarige Oorlog) waarbij een zeer groot deel van de streek voor lange tijd onder de golven verdween. Ze werden opgeworpen langs de rand van een tamelijk hoge dekzandrug die in die tijd waarschijnlijk nauwelijks dras was komen te staan. Aan de andere kant lagen uitgebreide krekenstelsels die bij eb grotendeels droog vielen maar bij vloed werden omgetoverd in kolkende watermassa's. De Linie zelf is van meer recente datum. In 1619 werden tij dens een adempauze in de zich maar voortslepende oorlog, het Twaalfjarig Bestand, de drie forten met elkaar verbon den met de bedijking van de LangendampolderDe "Linie van Communicatie" tussen Moerschans en de vesting Hulst dateert van na 1645 op het eind van de oorlog. De bolwerken - zogenaamde Redan - in de dijk tussen fort Zandberg en fort Moerschans zijn het meest recent. Deze zijn aangelegd net voor het uitbreken van de "Negenjari ge Oorlog" in 1688 met Prankrijk. Meerdere malen deden de verdedigingswerken dienst, tot ontmanteling volgde na de Pranse tijd in het begin van de vorige eeuw. De eigendommen werden toen door de Nederlandse Staat verkocht. Een periode van verval trad op waarbij zowat de helft van het fort werd afgegraven en gedeelten van de ringgracht gedempt. De restanten, de imposante zuidoostelijke helft, vormde door de afgelegen ligging tot in de jaren zeventig een oase van rust, domein van plant en dier. WANDELGEBIED. Pas met de aanleg van de nieuwbouwwijk "Moerschans" werd het fort enigszins ontsloten en kwam het meer in de belangstel ling als wandelgebied. Een deel van de noordwestelijke gracht, die grotendeels was gedempt, werd ingericht als vij ver met plantsoen, kompleet met tamme eenden en ganzen. De rest ervan werd voorzien van bosplantsoen. De andere helft, nog geheel intact met gracht en twee bastions bleef ongerept liggen, als een monument herinnerend aan onze rijke historie, tevens een waardevol natuurgebied. 8

de Steltkluut | 1986 | | pagina 10