RESTAURATIE? In deze toestand vormde de Moerschans dus zowel op histo risch, als landschappelijk en natuurwetenschappelijk ge bied een bijzonder waardevol element in ons gewest. Tot de gracht in de loop van 1984 van eigenaar veranderde. Dit haalde zelfs de kranten want de eigenaar had ambitieuze plannen. De gracht moest worden uitgebaggerd opdat het weer in'z'n oorspronkelijke toestand kwam, een historische daad. In passant zou het dan ook nog een leuke visvijver worden waar de gemeenschap tegen een zekere vergoeding z'n hengel tje kan uitwerpen, op die manier bracht het nog wat op ook. Alsof er nog geen visstekjes genoeg zijn zou een argeloos fietser of wandelaar zich kunnen afvragen na een bezoekje aan diverse kreken en de Binnenvest. Enfin, en zo geschiedde het. Het pompen begon op 21 juli en het uitbaggeren op 26 juli. Een verzoek van de Vogelwacht om deze werkzaamheden een paar weken uit te stellen daar veel vogels nog met klei ne jongen lagen, strandde op een muur van onverzettelijk heid en onwil, kompleet met woedeuitbarstingen en allerlei onvriendelijke bejegeningenGelukkig was het broedseizoen ondertussen al zover gevorderd dat de schade beperkt bleef. Een aantal vogels kon uitwijken naar nabij gelegen wateren en de werkzaamheden lagen lange tijd stil. Aan de buiten kant werd gebaggerd met een kraan, aan de binnenkant van het water met behulp van een baggerbootjeDe bagger werd gestort in spuit va k k e r. die op het omringende land waren aan gelegd, om later verkocht te worden als meststof. Het werk ging er niet van een leien dakje. Op 13 december brak zo'n kadedijk door waarbij zoveel bagger de aanpalende watergang inliep dat deze over een lengte van vele tiental len meters werd gestremd. Tijdens de twee vorstperioden afgelopen winter moesten de werken worden stilgelegd. Half maart was het werk gereed. Aan al dit baggeren zat toch ook een positieve kantMet name op archeologisch gebied werden diverse leuke vondsten gedaan. Veel potscherven, pijpekoppen, allerlei kanonsko gels, kloostermoppen en andere stenen, ijzeren voorwerpen waarvan diverse van onbekende herkomst en een glazen flesje kwamen vantussen het slijk tevoorschijn. Klapstuk was een fraai zeer vroeg delfs-blauw "pelgrims bord" uit de zeventiende eeuw. Er was immers zoals we reeds in het begin stelden niet alleen veel verlies, er was toch ook enige winst. Ook het fort is nu weer meer in een oor spronkelijke toestand. De motieven echter die daaraan ten grondslag hebben gelegen zijn ons inziens twijfelachtig (prestige en winstbejag). Een feit is evenwel dat om dat te verwezelijken een bijzonder waardevol biotoop voor vele ja ren aardig is geruïneerd. Nog een aantal vissteigers en de 1 2

de Steltkluut | 1986 | | pagina 14