We werden gevraagd om 2 januari nog een keer naar Hilversum te komen om kennis te maken met de programma leiding, de presentator Jan Just Bos en onze tegenstanders van de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie (N.J.N.) afdeling Nijmegen. We.rJcregen daar .alles nogmaals in detail uitgelegd. De opnamen vonden plaats op 11 januari in N.O.S. studio 6 in Hilversum. Omdat we daar al om 9.30 uur moesten zijn mochten we de vrijdag ervoor al naar Hilversum komen en op kosten van de N.C.R.Y. in een hotel overnachten. We vuurden allerlei vragen op elkaar af en spraken nog even door wie wat over "De Steltkluut" zou vertellen. We gingen vroeg naar bed en werden de volgende morgen door een N.C.R.V. medewerker opgehaald. Die moest ons de hele dag begeleiden en de weg wijzen. We dronken koffie en werden samen met onze tegenstanders naar Studio 6 gebracht waar een prachtige Japanse tuin was ingericht Daar werden al druk proef opnamen gemaakt. Wij moesten ook alvast voor de camera's om beeld en geluid goed in te stel len. Voor we het wisten was het 12.00 uur. Na de lunch wa ren de eerste supporters al aanwezig. Ieder van ons mocht maar 5 supporters meenemen en die mochten pas om 13.00 uur in de studio. We kregen nog een rondleiding door de N.O.S. gebouwen en kwamen Willeke Alberti en Tineke tegen. We mochten een kijkje nemen in de decorbouwhallen en ondertussen ontstond er een ontspannen vrienschappelijke sfeer tussen de NJN'ers en ons. Om 13.30 uur moesten we geschminckt worden, omdat je anders door al dat felle kunstlicht eruit ziet of je net van de één of andere ziekte bijkomt. Zelfs je handen worden geschminckt. Om 14.00 uur begonnen de opnamen. Het publiek was aanwezig en we waren alle drie toch wel wat zenuwachtig, vooral omdat we ons eerst moesten voorstellen. Daarna werd in één keer de drie spelronden achter elkaar opgenomen. Na de eerste ronde stonden we iets achter, maar Marcel zorgde met zijn specialisatie-ronde "Wintergasten en invasievogels in Nederland" voor een voorsprong. De derde drukknop-ronde was heel spannend en eindigde in een gelijke stand: 29 - 29. Omdat door ons toch een goed ant woord was gegeven waar we nog geen punten voor hadden ge kregen, kwamen er voor ons nog 2 punten bij zodat de stand 31 - 29 in ons voordeel was. We kwamen dus zeer verrassend als winnaar uit de bus. Daarna vonden alle verdere opnamen plaats. Dat duurde tot 17.15 uur. Wij mochten tussen het publiek zitten en kregen een aantal mooie natuurfilms te zien. Na afloop werd in de kantine van de N.O.S. nog heel wat nagepraat terwijl televisie beroemdheden als Tineke, Dolf Brouwers, Jaap van Meekren, meneer Cactus etc. langs kwamen 5 5

de Steltkluut | 1986 | | pagina 25