Het bestuur Binnen het bestuur had een belangrijke functiewisseling plaats. Reeds in 1983 had George Sponselee aangekondigd zijn voorzitterschap te wil len neerleggen, zodra er zich een goede kandidaat presenteerde om in de opvolging te voorzien. Peter Maas en Bouke Grootjans stelden zich beiden kandidaat. In een sportieve en spannende vergadering kwam Peter als voorzitter naar voren. B. Grootjans bleek bereid het vice-voorzitterschap op zich te nemen. Daar G. Sponselee als bestuurslid actief blijft ver liep de overdracht van het voorzitterschap soepel als in een estafette loop In een goede harmonie werd maandelijks een bestuursvergadering gehouden telkens ten huize van een der bestuursleden. Naast actuele verenigings zaken kwamenn stijgende mate aan de orde aanslagen en ingrepen die op de natuurlijke omgeving in onze regio worden gedaan. Hoewel hieraan niet steeds is te ontkomen, meent het bestuur dat hieraan ook in brede kring aandacht moet worden besteed. Mede daarom weido.m. besloten om over te gaan tot het uitgeven van een jubileumboekje over kleine waardevolle elementen in ons landschap. Dit ter gelegenheid van het dertigjarig be staan van de Steltkluut in 1986. Aftredend en herbenoemd als bestuurslid was P. Maas. De werkgroepen Het gezicht van de vereniging wordt voor een belangrijk deel bepaald door de activiteiten van een betrekkelijk kleine groep van actieve men- sen, welke zijn betrokken bij de verschillende werkgroepen. Met name de leden van de vogel-, planten- en planologiewerkgroep en last but not least de knotgroep. De vogelwerkgroep trok de aandacht door het uitbrengen van een uiterst verzorgd weidevogelrapport. Aandacht werd besteed aan broedvogelinven- tarisaties in de WMZ-bossen van St^Jansteen en Clinge en in het Braak- mangebied. Tevens werd gewerkt aan de fenologie van zomervogels, water vogeltellingen en controle van nestkasten. De groep zoekt nog verster king uit Oost-oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. De plantenwerkgroep organiseerde enige interessante excursies en hield een korte cursus over moeilijk te determineren plantesoorten. Daarnaast werd d.m.v. het uitzetten van enige permanente kwadraten een begin ge maakt met het verzamelen van gegevens over de ontwikkeling van de vege tatie op een terrein nabij de Zoute Vaart. Over de begroeiing van oude muurtjes is een diaserie in de maak. Een plan werd ontworpen om de zo genaamde stinzeplantjes te reintroduceren in het wandelbosje van Hof te Zande te KloosterzandeOok de plantenwerkgroep zag zich gaarne aan gevuld met nieuwe leden. Deskundigheid hoeft niet. Oefening baart kunst. De werkgroep planologie bestaat momenteel uit 7 mensen. Veelal tezamen met of in goed overleg met de Zeeuwse Milieufederatie wordt aandacht besteed aan het voorkomen van het toebrengen van schade aan de natuur, het milieu en het landschap. In sommige gevallen blijkt het nodig zeer kritisch te reageren. Het werk is echter tijdrovend gelet op ellenlange procedures enerzijds en de anderzijds toch korte tijd die geboden wordt om te reageren op overheidsplannenDoor tijdsgebrek en gebrek aan de nodige specialistische deskundigheid komt de groep niet toe aan het be studeren van chemische milieuzaken. 37

de Steltkluut | 1986 | | pagina 7