VERSPREIDING LANDZOOGDIEREN DOOR W. WISSE Verspreiding van een aantal landzoogdieren - insectivora - rodentia - lagomorpha - carnivora-in O.Z.Vlaanderen. Zoals de titel van dit nieuw verschenen rapport reeds aangeeft worden de zoogdieren van onze streek hierin nader besproken. Alle bekende waarnemingen gedurende de periode nov.1978 t/m nov.1985 van genoemde groepen zijn opgenomen alsmede een kaart per soort waarop de vindplaatsen zijn ingetekend. De beide auteurs; M.A.Buise en W.Vonck hebben gedurende de maanden januari t/m juli 1984 een intensieve inventarisatie verricht ten behoeve van het projekt faunistiek zoogdieren Nederland dat loopt van september 1981 t/m medio 1986. De auteurs hebben de indruk, dat de verspreiding en talrijkheid van de meeste behandelde soorten redelijk tot goed bekend is. De meeste soorten zijn in praktisch elk blok aangetroffen Slechts bij enkele soorten vertoont de verspreidingskaart grote hiaten Bij de inventarisatie is gebruik gemaakt van veldwaarnemingen braakbalanalyse van Kerk-, Rans-, Steen-, VelduilTorenvalk, Blauwe reiger alsmede van zoogdiervallen Resultaten Hieronder wordt de verspreiding en biotoop van alle aangetroffei landzoogdieren nader behandeld. Handig is, dat er eveneens een kaart opgenomen is waarop de gegevens van zoogdieren te vinden zijn uit het eerder verschenen rapport Zoogdieren, reptielen, amfibiën van O.Z.Vlaanderen, M.A.Buise, G.M.P.Sponselee1978, zodat een direkte vergelijking mogelijk is. Tevens is per soort een polderkaart opgenomen, waarop de waar nemingen, vangsten en/of vondsten zijn ingetekend. Vervolgens volgt dan per soort de lijst van gegevens, met: datum, aantal, plaats, waarnemer, sovon-blok en de predator als het om braakbalgegevens gaat Tot slot wordt er summier ingegaan op een aantal bedreigingen voor onze zoogdieren. Aangegeven wordt dat tenminste één soort, de Das is verdwenen en twee soorten Otter en Watersptsmuis op de nominatie staan uit onze streek te verdwijnen. Een literatuurlijst kompleteerd het geheel. Al met al een zeer boeiende uitgavedie een belangrijke aan vulling vormt op het zoogdierenrapport uit 1978. Overigens kunnen nog steeds waarneming voor genoemd landelijk onderzoek ingestuurd worden, dit tot eind 1986. Deze gegevens zullen gebruikt worden om een landelijke zoog dieratlas samen te stellen. Uw medewerking wordt dus zeer op prijs gesteld. 7 2

de Steltkluut | 1986 | | pagina 10