KLUTEN MET KLEURMERKEN Sinds 1983 zijn zo'n 200 kluten langs de Friese kust bij Holwerd voorzien van kleurringen. Dit in bet kader van on- zoek naar de faktoren die het broedsucces bij kluten bepa len. Het afgelopen jaar is gebleken dat vogels ooit gevan gen als broedvogel op Holwerd o.a. broedend zijn waargeno men op Terschelling en Ameland. We willen een idee krijgen van de omvang van deze versprei ding vanuit de oorspronkelijke broedplaats en vragen daarom een ieder die gekleurringde kluten waarneemt of waargenomen heeft(met/zonder nest of jongen, baltsend of copulerend) dit door te geven aan ondergetekende Ook zichtwaarnemingen buiten het broedseizoen zijn van harte welkom. Bij dit onderzoek zijn altijd 4 ringen per vogel aangelegd: - Twee kleine kleurringen (1 cm) boven het loopbeen. Beide links of rechts altijd aan dezelfde poot. Kleuren: wit, geel, rood, groen of zwart. - De aluminium ring van het Vogeltrekstation aan de andere poot boven loopbeen. - Eén hoge kleurring (2-5- cm) op het loopbeen, links of rechts, kleuren: wit, geel, rood of groen. Onvoorziene en complicerende faktor in het geheel is dat een aantal vogels zich buiten de broedtijd in zoetwatergebieden ophouden OostvaardersplassenDe ringen worden daar voor zien van - waarschijnlijk - een ijzeroxide-laagje. Met de twee kleine kleurringen boven het loopbeen zijn weinig pro blemen, omdat deze zich relatief weinig in het water be vinden. Echter de aluminium ring van het Vogeltrekstation krijgt een bruinig-rood uiterlijk en wordt vaak afgelezen als zijnde een kleurring. De hoge witte kleurringen worden licht gelig. De geel aangelegde kleurringen krijgen een oranjeachtige tint. Zodra dit pro bleem werd onderkend, is gestopt met het aanleggen van witte hoge kleur ringen, en waar mogelijk worden ze ver vangen Iedereen die een gekleurringde kluut waarneemt, wordt verzocht dit ons te berichten onder vermelding van datum, tijd, plaats, omstandigheden, en groot te van de groep waarin de vogel zich bevond. Een schets van de positie van 1 0 2

de Steltkluut | 1986 | | pagina 8