4. dekzandgebieden 5. polderland algemeen 6. kustpolders 7. binnenlandse polders 8. buitendijkse kleiige gebieden 9. zavelige taluds van dijken, wegen en slootkanten Bij de toedeling van de soorten in de deelgebieden wordt aangegeven of ze regelmatig c.q. vooral voorkomen. B. de bijbehorende vegetatiekomplexen waarbij de soorten worden ingedeeld in 1 of enkele van de 19 beschreven vegetatiekomplexen C de regionale en landelijke zeldzaamheid waarbij per soor de mate van zeldzaamheid in Zeeuws-Vlaanderenin Neder land anno 1930 en 1980 is aangegeven. De hierbij behorende klassenindeling telt 10 klassen die afgeleid zijn van het aantal uurhokken in Nederland. Verder is tevens de landelijke trend (duidelijke of zeer sterke voor- c.q. achteruitgang) aangegeven. De lijst bevat rond de 66O soorten en ondersoorten. Het zou te ver gaan hier alle bloedstollende plantennamen te vernoemen. Behalve tientalle merendeels zeer fraaie zwart/wit foto's van plant en landschap zijn ook flink wat verspreidingskaartjes opgenomen van vooral wat zeldzamere soorten. De uitvoering van het geheel is zeer goed verzorgd. De samensteller, R. Mooijis er in geslaagd een rapport samen te stellen dat een schat aan informatie biedt aan zawel de doorwinterde florist als aan de geïnteresseerde wandelaar. Het rapport dat zeer makkelijk wegleest is dan ook een absolute aanrader voor een ieder die begaan is met het wel en wee van de natuur in onze streek. Het geheel kan een belangrijke stimulans zijn voor verder floristisch onderzoek, terwijl, zoals in de inleiding wordt aangegeven, "Het mogelijk wordt om de discussie over natuurwaarden te voeren aan de hand van duidelijke criteria, zoals landelijke en regionale zeldzaamheid, kwetsbaarheid van gebieden, karakteristiek verspreidings patroon e.d.". Het gebruik van verzamelde basisgegevens t.b.v. planologische bestemmingen is het belangrijkste motief voor de inventarisatie. Te hopen valt dat dit nog meer dan momenteel het geval is, er toe leidt dat waardevolle gebieden (jes) behouden kunnen blijven. Aan dit rapport zal het in ieder geval niet liggen en het wordt dan ook warm aanbevolen DE VEGETATIE VAN ZEEUWSCH-VLAANDERENWisse Uitgave: Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland,' Middelburg Samenstelling: R.M. Mooij. l40 pagina's. Prijs ƒ19,50. Te verkrijgen via de boekhandel. 1 1 6

de Steltkluut | 1986 | | pagina 10