Hoe werd het onderzoek uitgevoerd? Nou gewoon met een jampotje! Op de eerste dag dat een bezoek werd gebracht, had ik een schoongewassen jampot meegenomen, in de hoop hiermee wel flink wat vlinders te kunnen vangen. Dit moest toch wellukken had ik gedacht, en zeker omdat in mijn pukkel ook nog eens een net aangeschafte vlindergids te vinden was. (ja zeker, die waar alle Europese soorten in staan, van Elsevier). Dit viel echter vies tegen. De dieren waren zo bliksem snel, dat het slechts per uitzondering lukte er één te vangen. Toch was het mogelijk om reeds een aantal soorten op naam te brengen, door de dieren voorzichtig te benaderen en ze dan maar in volle vrijheid te observeren. Sommige vlinders, zoals die Dagpauwoog, wilden helemaal niet en ondanks dat ik er vele tientallen meters met mijn potje achteraan liep lukte het in de verste verte niet, het dier tje in het potje te krijgen. Nu ik dus gemerkt hadhoe het niet moest werd naar een an dere methode gezocht om de dieren in het glas te krijgen. Het meest voor de hand liggend leek meom dan maar een vlindernetje aan te schaffen. En jawel, zo gezegd, zo ge daan. Voor het luttele bedrag van 5«was ik een netje rijker en vijf gulden armer. Weer naar de Smidsschorrepol- der getogen. Al gauw bleek, dat deze aanschaf een schot in de roos was. Vooral de kleinere soorten, zoals geel dikkop- je, hooibeestje, icarusblauwtje hadden geen schijn van kans tegen dit vangwerktuig De wat grotere en schuwere soorten zoals argusvlinder, bont zandoogje en klein koolwitje waren wat moeilijker te snap pen, doch ook dat lukte redelijk. Welke soorten en in welke aantallen werden nu gevangen. Ik heb de gegevens hieronder in een tabelletje gezet. ZANDDEPOT SMIDSSCHORREPOLDER en direkte omgeving soort18/8/84 19/8 21/8 28/8 2/9 27/9 kleine geaderd witje 1 1 geel dikkopje lOtallen 25* 12 20 bruin zandoogje 1 2 2 argusvlinder 1 1 4 2 oranje zandoogje lOtallen 50+ 35 10 6 hooibeestje 1 4 5 8 vuurvlindertje 1 m. 1 m. lieveling 1 dagpauwoog 1 1 1 klein koolwitje 25+ 8 8 15+ icarusblauwtj e 55+ 35 15 15 bont zandoogje 1 4 bruin blauwtje 2 kleine vos 4 gammauil 4 1 20

de Steltkluut | 1986 | | pagina 14